Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Akademia Przedsiębiorczości Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie "Nowa Perspektywa Zatrudnienia"

Nowa Perspektywa Zatrudnienia ulotka strona 1

Wygraj Koncert 2024 to wydarzenie muzyczne organizowane przez WDK Kielce, które stawia sobie za cel aktywizację i promocję talentów muzycznych z regionu świętokrzyskiego.

Wygraj Koncert 2024

• Organizator: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
• Cel: Promocja i popularyzacja talentów muzycznych z Województwa Świętokrzyskiego
• Uczestnicy: Zespoły muzyczne i wokaliści działający w regionie świętokrzyskim, którzy są w stanie zapewnić samodzielny występ o długości minimum 1 godziny i 15 minut

Warunki Udziału:

• Wykonania na żywo
• Polskie teksty piosenek
• Preferowany materiał autorski w warstwie muzycznej i tekstowej
• Wiek powyżej 16 lat
• Nie są akceptowane zespoły disco polo, DJ i podobne

Uczestnicy konkursu zobowiązani są do przesłania zgłoszeń na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 20 maja 2024 r.

Proces Eliminacji:

Komisja artystyczna dokona selekcji i wybierze trzech wykonawców
Każdy z laureatów otrzyma możliwość zorganizowania samodzielnego koncertu promocyjnego w Sali Widowiskowej WDK

Nagrody:

• Profesjonalne nagranie koncertu
• Realizacja telewizyjna
• Aktywna promocja przed koncertem
• Patronaty medialne

Wydarzenie Wygraj Koncert 2024 ma na celu nie tylko konfrontację, ale również aktywizację środowiska muzycznego, dając szansę na rozpoznawalność i rozwój zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym formacjom muzycznym. To doskonała okazja dla artystów, aby zaprezentować swoje umiejętności i pasję na większej scenie.
Dodatkowych informacji udziela: Dział Kultury - Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. Ściegiennego 2, 25–033 Kielce, nr tel.: 41 36 55 134

 

mediaWYGRAJKONCERT plakat a3

Publikacja uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego pn." Pozyskiwanie artykułów żywnościowych dla najuboższych mieszkańców Gminy Bodzentyn".

Komunikat

Uproszczona oferta

Formularz uwag

Stanisław Staszewski w kat. 65 kg w dniu wczorajszym wywalczył złoty medal w grupie wiekowej U 13 i tytuł Mistrza Polski, tym samym uzyskał kwalifikację na tegoroczne Mistrzostwa Europy. Wspaniale zawalczyli Piotr Bandura w kat. 40 kg II miejsce i Kuba Bugajski w kat.60 kg III miejsce, zabierając swoje krążki do Bodzentyna. Sklasyfikowani za podium w grupie młodzików byli: Oliwier Dusowski, Dominik Mędrek, Wiktor Kuś.
Stanisław Staszewski dodatkowo w grupie wiekowej młodzików U15 zdobył II miejsce w kat 67 kg.
Mocnym akcentem zaznaczyli swoją obecność nasi najmłodsi zawodnicy.
 
W turnieju ogólnopolskim w grupie dzieci wywalczyli 9 medali.
Alicja Dyk I miejsce
Klara Staszewska I miejsce
Łucja Staszewska II miejsce
Lena Zawierucha II miejsce
Maja Bugajska III miejsce
Antoni Staszewski I miejsce
Bartłomiej Czekaj II miejsce
Jakub Kozera I miejsce
Oskar Kumor III miejsce
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
 

Publikacja uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego pn."Cuda-wianki Dąbrowie-festyn rodzinny".

Komunikat

Uproszczona oferta

Formularz uwag

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach informuje, że w okresie wakacji 2024 roku organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rodziców (opiekunów prawnych), z których przynajmniej jedno podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, urodzone w latach 2009- 2017 (wiek dziecka 7-15 lat). Kasa zaplanowała bezpłatne dwa turnusy dla dzieci z terenu województwa świętokrzyskiego, w następujących terminach:

- 14.07.2024r.-03.08.2024r. w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu Zdroju dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu,

- 31.07.2024r.-20.08.2024r. — w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju dla dzieci z chorobami układu oddechowego.

Podstawą skorzystania z turnusu przez dziecko jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą, który jest załącznikiem nr 1 do pisma. Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego leczone jest dziecko. Do wniosku obligatoryjnie powinna zostać dołączona wypełniona informacja o stanie zdrowia dziecka stanowiąca załącznik nr 2 do pisma oraz oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego. Wzór wniosku dostępny jest również na stronie internetowej KRUS www.gov.pl/krus.

Dodatkowych informacji udziela Pani Justyna Kałucka pod nr tel. 15 8685153.

Wnioski należy składać do dnia 31.05.2024r.

 

Wzór wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą stanowiący załącznik do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022r.

Informacja o stanie zdrowia dziecka i oświadczenie rodzica/ opiekuna prawnego.

Trwa nabór zgłoszeń do IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów”. Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną do 5 maja 2024 r. poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/

KONKURS BĘDZIE PRZEBIEGAĆ W TRZECH ETAPACH:

Etap I - Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych.

Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 KGW. Zespoły biorące udział w I etapie konkursu, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu.

Etap II - KGW, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, biorą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, kwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.

Etap III - Finał z udziałem 16 KGW.

W tym roku pula nagród wyniesie ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Oddział Terenowy w Kielcach

www.gov.pl/kowr

 

BR2024 FB 1200x900px

 

We wtorek 16 kwietnia 2024 r., o godz. 17.00 w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbędzie się inauguracja IX edycji Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Tegoroczny przegląd rozpocznie się spotkaniem z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem. Zapraszamy, wstęp bezpłatny!

Następnie ok. godz. 18.00 widzom zostanie zaprezentowany film „Golgota wrocławska” w reż. Jana Komasy. O kulisach powstania tego obrazu oraz o problematyce poszukiwań ofiar represji reżimu komunistycznego w Polsce opowie zaproszony gość, który jest współautorem scenariusza prezentowanego filmu.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od kwietnia 2024 do marca 2025 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy w reżyserii Jacka Bławuta, Roberta Glińskiego, Jonathana Glazera, Thora Kleina, Jana Komasy, Marcina Koszałka, Krzysztofa Łukaszewicza, Michała Rogalskiego, Tadeusza Syki i Rafała Wieczyńskiego. Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).

Projekt został objęty patronatem medialnym przez TVP 3 Kielce, Radio Kielce SA, Radio eM Kielce i Echo Dnia.

Terminarz IX edycji przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”:

1.         „Golgota wrocławska”, reż. Jan Komasa, 2008 r. – 16.04.2024

2.         „Raport Pileckiego”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2023 r. – 21.05.2024

3.         „Czerwone maki”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2024 r. – 11.06.2024

4.         „Biała odwaga”, reż. Marcin  Koszałka, 2024 r. – 16.07.2024

5.         „Ciotka Hitlera”, reż. Michał Rogalski, 2021 r. – 20.08.2024

6.         „Orlęta, Grodno’39”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2022 r. – 17.09.2024

7.         „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. Rafał Wieczyński, 2009 r. – 15.10.2024

8.         „Orzeł. Ostatni patrol”, reż. Jacek Bławut, 2022 r. – 12.11.2024

9.         „Figurant”, reż. Robert Gliński, 2023 r. – 10.12.2024

10.       „Strefa interesów”, reż. Jonathan Glazer, 2024 r. – 28.01.2025

11.       „Powstaniec 1863”, reż. Tadeusz Syka, 2024 r. – 11.02.2025

12.       „Geniusze”, reż. Thor Klein, 2021 r. – 11.03.2025

 

Echo Dnia informuje, że rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji akcji MISTRZOWIE AGRO – największym plebiscycie sołeckim i rolniczym w Polsce!
Laureaci konkursu zostaną wybrani najpierw w głosowaniu w powiatach, następnie na szczeblu wojewódzkim, a ostatecznie w skali całego kraju.
 
Z naszej gminy nominację uzyskali kandydaci w następujących kategoriach:
 
• Agroturystyka Roku:
Agroturystyka Źródełko
 
Koło Gospodyń Wiejskich Roku:
KGW Celinianki, KGW Katarzynianki w Świętej Katarzynie, KGW Psarzaneczki w Psarach, KGW w Bodzentynie, KGW w Siekiernie, KGW w Śniadce Drugiej, KGW Ściegnianie ze Ściegni, KGW Śniadka, Stowarzyszenie i Zespół Miejska Góra w Celinach
 
Lider Społeczności Roku:
Kacper Gryz
 
• Sołectwo Roku:
Sołectwo Orzechówka, Sołectwo Psary-Kąty, Sołectwo Psary-Stara Wieś, Sołectwo Wilków, Sołectwo Wzdół-Parcele, Sołectwo Święta Katarzyna
 
Sołtys Roku:
Danuta Skrzeczyna, Danuta Wilkosz, Teresa Bzymek
 
Wszystkie ważne informacje o plebiscycie można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem www.echodnia.eu/swietokrzyskie/agro
W cyklu filmowym IPN pt. „Nie tylko Ulmowie” ukazał się odcinek przedstawiający historię związaną z Kielcami. Film „Anna i Sara” opowiada o żonie burmistrza Kielc, z niemieckiego nadania, Annie Bogdanowicz, która pomagała swojej żydowskiej przyjaciółce Sarze Diller ukrywać się przed Niemcami w czasie II wojny światowej. Kryjówki były organizowane w Kielcach i pod miastem. Dzięki bohaterskiej postawie Anny i wsparciu innych Polaków Sara przeżyła wojnę. Natomiast Anna, za niesioną pomoc, poniosła cenę śmierci w niemieckim obozie KL Auschwitz.

Poruszającą historię Anny i Sary opowiedziała Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach. Film jest dostępny w serwisie YouTube:

https://youtu.be/zR90rP64HNE?si=_t4BhQfB7TyQ-GYC

Wersja tekstowa oraz audio do pobrania i wykorzystania została zamieszczona również w portalu przystanekhistoria.pl:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/audiovideo/audio/nie-tylko-ulmowie/106558,Anna-i-Sara-Anna-Bogdanowicz-Jaslo-i-Kielce.html
Anna Bogdanowicz i Sara Diller były absolwentkami Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego w Jaśle. Przed wybuchem wojny obie pracowały jako nauczycielki. We wrześniu 1939 r., gdy rozpoczęła się niemiecka okupacja Polski, Anna z rodziną mieszkała w Kielcach. Sara udzielała korepetycji synowi Anny. Częste kontakty między obiema kobietami zostały przerwane, gdy Niemcy zmusili polską ludność żydowskiego pochodzenia do zamieszkania w gettach.

Mąż Anny współpracował z Niemcami, był z ich nadania burmistrzem Kielc. Z tego powodu Anna nie mogła przyjąć Sary pod swój dach. Zorganizowała jednak dla swojej przyjaciółki ucieczkę z getta, znalazła dla niej mieszkanie u małżeństwa Gościejów w Kielcach, następnie w domu rodziny kolejarzy oraz w leśniczówce Rojków.

6 listopada 1942 roku Niemcy aresztowali Annę Bogdanowicz wraz z mężem i synem. Anna została uwięziona w Auschwitz, gdzie poniosła śmierć 14 czerwca 1943 roku. Zdążyła jednak ostrzec przyjaciółkę, która szybko opuściła leśniczówkę i wyjechała do Krakowa, a następnie do Warszawy. Stąd pod fałszywym nazwiskiem została wywieziona na roboty do Austrii. Dzięki ofiarności Anny Bogdanowicz Sara przeżyła wojnę i wyjechała do Izraela.

Sara Diller, podobnie jak Szewach Weiss i dziesiątki tysięcy polskich Żydów, przeżyła niemiecką okupację i Zagładę dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli spośród polskich współobywateli. Były ambasador Izraela w Polsce wspominał:

- Na początku ukrywaliśmy się w domu Państwa Góralów, a potem w domu Państwa Potężnych. To byli nasi polscy sąsiedzi z Borysławia. Potem przeszliśmy do kryjówki, do podwójnej ściany, którą mój tatuś dobrze przygotował w naszym domu. Byliśmy tam przez siedem/osim miesięcy. Poprosiliśmy panią Lasotową (Ukrainkę, koleżankę mojej mamusi), aby przeniosła się do naszego domu, bez jej pomocy nie moglibyśmy przeżyć. Potem Niemcy nauczyli się, że takie podwójne ściany kryją Żydów. Musieliśmy się przenieść w inne miejsce. Była to piwnica sąsiedniego domu. To była ochronka dla dzieci, którą przed wojną zbudował mój dziadzio Icek. 21 miesięcy żyliśmy w piwnicy. Jedzenie przynosili nam Góralowie i Potężni. Pani Lasotowa prowadziła sklep i zaopatrywała nas w żywność, papierosy i benzynę do kuchenki polowej. Cała moja rodzina uratowała się. To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie Sprawiedliwi. Rodzina Potężnych, Górali i Pani Lasotowa z panem Romanem Szczepaniukiem. Kochani wspaniali ludzie. To są moi bohaterowie. Zawsze w moim sercu (cytat za: Jan Żaryn, Polska wobec Zagłady, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2019, s. 245).

Większość z tysięcy osób, które udzieliły pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej nigdy nie została uhonorowana, a najprawdopodobniej nigdy nie będzie publicznie znana. IPN chce ich wszystkich uczcić cyklem filmów „Nie tylko Ulmowie” i zaprasza do obejrzenia kolejnej miniatury filmowej – „Anna i Sara”.

Kolejne odcinki prezentowane będą do końca maja w każdy piątek o godzinie 10.00.

Obwieszczenie Komisarza Wyborczego w Kielcach z dnia 10 kwietnia 2024 r. o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na obszarze województwa świętokrzyskiego.

 

 

Obwieszczenie Komisarza Wyborczego w Kielcach z dnia 10 kwietnia 2024 r. o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa świętokrzyskiego.

 

 

 

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego w Skarżysku-Kamiennej, zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego - oferta dla organizacji pozarządowych”.

Podczas spotkania omówione będą zagadnienia dotyczące wsparcia dla organizacji pozarządowych z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Program spotkania

  • Oferta Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie świętokrzyskim oraz ogólne informacje na temat Funduszy Europejskich.
  • Zasady ubiegania się o wsparcie w ramach Działania 9.6 programu FEŚ 2021-2027.
  • Oferta Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z województwa świętokrzyskiego.
  • Dofinansowania do usług rozwojowych w ramach Bazy Usług Rozwojowych.
  • Inne możliwości wsparcia dla organizacji pozarządowych.

Dla kogo

Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz partnerów  społecznych m.in. fundacji, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich z województwa świętokrzyskiego    

Kiedy

  • 17.04.2024 r. w godz. 10.00 - 12.30  Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej, Plac Floriański 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Osoby zainteresowane prosimy o e-mailowe lub telefoniczne zgłoszenie udziału:

  • telefon: 41 395 19 94, 41 395 19 95, 41 395 19 93
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w treści e-maila prosimy podać: imię, nazwisko, numer telefonu, nazwę reprezentowanego podmiotu)

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Na zgłoszenia czekamy do 16.04.2024 r. do godz. 15:00.

W przypadku zgłoszeń dokonanych przez osoby z niepełnosprawnościami prosimy o podanie zakresu koniecznych udogodnień, które ewentualnie moglibyśmy zapewnić.

 

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

 

gpi 23 11628

W dniach 05-07.04.2024 r. Hala Miejskiego Ośrodka Sportu w Kielcach gościła blisko 300 zawodniczek i zawodników z całej Polski.
Zapaśniczy Klub Sportowy Champions Academy z Bodzentyna reprezentowali: Julia Kowalik w kategorii 69 kg i Aleksander Płaczkowski w kategorii 60 kg. Stoczone walki Naszych zawodników były na bardzo wysokim poziomie, lecz pomimo wielkiej determinacji Julii Kowalik nie udało się stanąć na podium.
Aleksander Płaczkowski wygrywając cztery starcia w drodze do podium, w finałowej walce przy wyniku 1:1 w punktacji za pasywność, musiał uznać wyższość przeciwnika, zdobywając srebrny medal.
Przegrana przy remisowym wyniku jest bardzo bolesna, ale uczy pokory i szacunku do przeciwnika.
Aleksander po zakończonych zawodach uczestniczy w zgrupowaniu Kadry Narodowej, przygotowując się do Olimpiady Młodzieży, trenując z najlepszymi w Polsce, pod okiem znakomitej kadry trenerskiej.
 
 
ZARZĄDZENIE NR  33/2024
Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn
z dnia 08 kwietnia 2024 r
zmieniające treść ogłoszenia stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 31/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn z dnia 03.04.2024 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację w 2024 roku zadań publicznych zleconych przez Gminę Bodzentyn do realizacji organizacjom pozarządowym oraz podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech