Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Tegoroczna, 43 edycja Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych rozpoczęła się w piątek, 2 lutego, a zakończyła w niedzielę, 4 lutego.

 Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych to przegląd amatorskich teatrów ze środowisk wiejskich swym zasięgiem obejmujący województwa: świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie, podkarpackie oraz mazowieckie. Celem sejmiku jest prezentacja i ocena aktualnego stanu ruchu teatralnego w środowisku wiejskim, jak również promocja i popularyzacja wiejskich zespołów teatralnych oraz ochrona tradycji ludowych polskiej wsi. Najlepsze zespoły, nominowane przez Radę Artystyczną biorą udział w Sejmiku Ogólnopolskim, który odbywa się w październiku w Tarnogrodzie. Rada Artystyczna, w składzie: prof. Lech Śliwonik, prof. Piotr Dahlig, dr hab. Katarzyna Smyk, dr hab. Edward Wojtaszek, rzeczowo oceniała każdy występ i podczas zajęć warsztatowych można było wiele się dowiedzieć o swoich prezentacjach i nauczyć ciekawych rzeczy.
Nasze województwo reprezentowały dwa zespoły, które zdobyły pierwsze i drugie miejsca na przeglądzie wojewódzkim w WDK w Kielcach. Jesteśmy dumni, że w tym roku są to oba zespoły z naszej gminy tj. „Świętokrzyskie Jodły” z przedstawieniem „Przyjazd Pana Młodego i Wyprowadzenie do ślubu” wg scenariusza i reżyserii Lucyny Lipczyńskiej oraz „Wzdolskie Kołowrotki” z przedstawieniem Prządki wg scenariusza Aleksandry Biskup i w reżyserii Szczepana Królikowskiego. Nasze zespoły pokazały się z jak najlepszej strony, co doceniła brawami zgromadzona na widowni publiczność oraz dopingujący Marcin Sikorski – Dyrektor MGCKiT w Bodzentynie.

Jesteśmy pełni nadziei, że Rada Artystyczna doceni wysiłki obu zespołów i dostaną zaproszenie na Ogólnopolski Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

/MGCKiT

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech