Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Każdego roku miliony Polaków składają deklaracje podatkowe PIT i tym samym oddają do budżetu państwa odprowadzany podatek. Istnieje możliwość, by kwotę przekazywanego podatku pomniejszyć o 1 procent podatku, a uzyskaną kwotę przekazać na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), a nawet docelowo dla konkretnej osoby, będącej pod ich opieką.

1 % podatku dla osób związanych z Gminą Bodzentyn

Zachęcamy Państwa do podarowania 1% podatku osobom pochodzącym z gminy Bodzentyn, albo ich rodzinom, które potrzebują wsparcia. Poniżej znajdziecie niezbędne informacje, jakie dane należy wpisać w zeznanie podatkowe PIT, aby przekazać swój 1% podatku. 

Jeżeli poniżej nie uwzględniono osób, które również są podopiecznymi OPP oraz są powiązane z naszą Gminą, serdecznie zapraszamy do przesłania ulotki informacyjnej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przysłane informacje zostaną również opublikowane na stronie internetowej Miasta i Gminy Bodzentyn: www.bodzentyn.pl

Poniżej również szczegółowo zostało omówiona procedura przekazania 1% podatku.  

 

Zosia Michta

KRS 0000382243

Cel szczegółowy: 1029 pomoc dla Zosi Michty. 

 

 

 

Zuzia Pepaś

KRS 0000060517

Cel szczegółowy: 50/ZP/Leigha

 

 

Agnieszka Michta

KRS 0000083356

Cel szczegółowy: Agnieszka Michta

 

 

 

 Amelia Szewczyk 

KRS 0000037904

Cel szczegółowy: 30873 Szewczyk Amelia Wilków

 

 

 

 

Piotr Miukulka z Leśnej

KRS 0000338389

Cel szczegółowy: 10685 - Grupa OPP - Mikulka Piotr 

 

Magda Białek-Paluch

KRS 0000270809

Cel szczegółowy: Białek-Paluch, 4147

 

Podatnik zyskuje przywilej zadecydowania, na co zostaną przeznaczone przekazywane pieniądze z 1% podatku. Zamiast cały podatek oddać do budżetu państwa, można 1% z podatku oddać fundacjom lub konkretnym osobom będącym pod opieką Organizacji Pożytku Publicznego. Listę uprawnionych OPP można znaleźć na: www.mpips.gov.pl/bip.

Procedura przekazania 1% podatku jest wyjątkowo prosta, nie zajmuje wiele czasu i nie obciąża podatnika żadnym kosztem.

W jaki sposób przekazać 1 procent podatku?

Przekazanie 1% podatku wiąże się z bardzo szybką i banalną procedurą, która nie stwarza podatnikom żadnych problemów. Wystarczy w odpowiedniej rubryce („Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”) składanej deklaracji podatkowej wprowadzić numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której chce się okazać swoje wsparcie. W rubryce obok, wpisujemy kwotę będącą 1% podatku zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek. Kwota może być niższa niż 1%, ale nie może go przekraczać.

Dla przykładu: jeżeli 1% podatku wynosi 46,27, to w rubrykę wpisuje się kwotę 46,20 i właśnie ta suma zasila konto wskazanej przez podatnika organizacji.

Przekazaniem tych środków zajmuje się Urząd Skarbowy, więc dla podatnika nie oznacza to dodatkowych obowiązków. Ofiarodawcy nie płacą ani złotówki z własnej kieszeni, bo środki, które decydują się przekazać na pomoc potrzebującym i tak trafiłyby do Skarbu Państwa. Należy tylko w terminie złożyć swój formularz PIT i zaznaczyć w nim informacje wskazujące, że chce się przekazać 1% wybranej organizacji.

Jeżeli podatnik składa kilka zeznań podatkowych, to w każdym z nich może wskazać OPP i może być to inna organizacja, albo ta sama. To do podatnika należy wybór!

Czy można przekazać środki na konkretny cel?

Tak. 1% z podatku można przekazać dla konkretnego podopiecznego danej fundacji, czy organizacji.

Wystarczy, że uzupełnią pole w rubryce („Informacje uzupełniające” - „Cel szczegółowy”). Zamieszczona w tym polu informacja jest wskazówką dla Organizacji Pożytku Publicznego, jak powinna wykorzystać przekazane pieniądze.

Informacje dodatkowe:

Emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego mają taką możliwość. Wystarczy, że wypełnią krótkie oświadczenie PIT-OP i wskażą OPP, której chcą przekazać 1% podatku. Urząd Skarbowy sam wyliczy 1% i przeleje na konto OPP. Ten wniosek będzie można złożyć elektronicznie i na papierze.

Ważne terminy:

Wnioski do urzędu skarbowego będzie można składać od 1 stycznia do 15 kwietnia, a oświadczenia (PIT-OP) – od 1 stycznia do 30 kwietnia.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech