Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

„Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia ojców z której wzrosłeś. Wszystko, czym jesteś, po Bogu-Mnie zawdzięczasz”.

Takie hasło przyświecało tegorocznej akademii z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi.

Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani Paulina Drapisz, która w imieniu pani dyrektor, powitała zebranych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Burmistrz- Dariusz Skiba, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej- Pan Jan Wilkosz, ksiądz proboszcz- Adam Bujek, radni i sołtysi Psar, radna Dąbrowy Pani Zofia Gliwa oraz licznie przybyli mieszkańcy miejscowości.

Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych, które kojarzą się z radością i nadzieją, uczą patriotyzmu oraz właściwej postawy obywatelskiej. 232 lata temu- 3 maja 1791 roku- Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja.

Chcąc przybliżyć zebranym to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie pod kierunkiem pań: Marii Łobody, Małgorzaty Skarbek i Beaty Telki przygotowali wzruszający montaż słowno- muzyczny. Młodzież przedstawiła ważne fakty z dziejów Polski poprzez recytację wierszy, mówiących o miłości do Ojczyzny. Przypomnieli symbole narodowe, rolę i znaczenie słów: Wolność, Naród i Ojczyzna oraz okoliczności powstania pierwszej polskiej Ustawy Rządowej. Wiersze były przeplatane piosenkami  o tematyce patriotycznej: „O Ziemio Polska”, ”Pamięć w nas”, „Witaj, majowa jutrzenko”, „Polska Flaga”, „Uwierz Polsko ”,  „Jest takie miejsce”.                                                                                                        

Wielkie wrażenie wywarł na zebranych polonez w wykonaniu naszych młodych artystów.  Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani Paulina Drapisz podziękowała uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie tego ważnego wydarzenia oraz wszystkim tym, którzy pomagali w organizacji tego dnia.         

Głos zabrał również Pan Burmistrz- Dariusz Skiba, dziękując za tak wspaniały i mistrzowski występ oraz zaangażowanie młodzieży i nauczycieli. Zaznaczył, że należy czerpać naukę z historii, a przede wszystkim szanować ustanowione prawa. Podkreślił, jak niezwykle cenny w dzisiejszych czasach jest pokój na świecie.

Na koniec, ksiądz Adam Bujek przyznał, że zarówno na nim, jak i zebranych gościach, występ wywarł niesamowite wrażenie, a słowa wierszy i treści piosenek spowodowały, że niejednemu zakręciła się łezka w oku. Rodzice i dziadkowie naszych uczniów „pękali z dumy” widząc na scenie swoje pociechy.

Po zakończonej akademii odbył się występ zespołu działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich „Psarzaneczki”.

Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i z podniesioną głową śpiewać hymn narodowy.

Pamiętajmy, że dzięki pielęgnowaniu pamięci o przeszłości budujemy naszą wspólną przyszłość.                                                                   

 

Małgorzata Skarbek

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech