Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Joanna Ledoux artystka malarka jest w szczególny sposób związana z ziemią świętokrzyską. Urodziła się w Warszawie w 1836 r. Przebywała często w Siekiernie w domu swojej siostry Marii, której mężem był Aleksander Wasilewski nadleśny w Leśnictwie Bodzentyn. W 1871 r. zamieszkała w Suchedniowie. Była autorką obrazów o tematyce sakralnej, których wiele możemy odnaleźć w okolicznych kościołach. Zmarła w 1879 r. i spoczęła na suchedniowskim cmentarzu. W kościele w Psarach znajdują się dwa obrazy jej autorstwa: Matki Bożej Częstochowskiej i św. Rozalii.

10 września 2022 r. w kościele pw. Matki Bożej Pięknej Miłości odbyło się nabożeństwo za duszę Joanny Ledoux oraz za ofiary epidemii cholery w XIX w. i koronawirusa w pocz. lat 20. XXI w. Nabożeństwo odprawił miejscowy Proboszcz ks. Adam Bujek. W kazaniu wspominał postać Joanny, której fundamentem życia z ciężką chorobą białaczką  było czynienie dobra i wiara katolicka. Zaprezentowano portret artystki wykonany przez mgr ASP w Krakowie Sarę Zielińską, poświęcony przez ks. Proboszcza.

Następnie wykład o Joannie Ledoux wygłosiła dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen. Przypomniała jej życie, twórczość, oddanie Bogu, co wyrażała swoją sztuką. Wyraziła nadzieję, że artystka po latach zapomnienia stanie się ważną postacią lokalnej historii. Do pobrania w kościele przygotowano ulotkę z życiorysem Joanny Ledoux. Głos zabrał Burmistrz Dariusz Skiba, dziękując za wydarzenie, które odbyło się w pierwszym dniu obchodów 30. Europejskich Dni Dziedzictwa.

W uroczystości uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego, ks. dr  Władysław Sowa, radni Tadeusz Zieliński, Jerzy Tofil, Witold Comber artysta plastyk były Dyrektor Szkoły w Psarach, sołtys wsi Psary-Podłazy Krzysztof Arczewski, mieszkańcy.

Inicjatorami upamiętnienia Joanny Ledoux byli: Proboszcz ks. Adam Bujek, prof. UJK Urszula Oettingen, dr Justyna Staszewska, radni Tadeusz Zieliński, Jerzy Tofil przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn.

                                                                                                                                                                                   Urszula Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech