Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Niedziela, 12 czerwca upłynęła dla Gminy Bodzentyn pod znakiem wielu wspaniałych wydarzeń, zarówno na terenie gminy, jak i poza nią. Lokalne stowarzyszenia reprezentując naszą gminę, zaprezentowały swoje umiejętności wokalne oraz taneczne na eventach m.in. w Kielcach, Tokarni oraz Masłowie. Na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach odbył się koncert laureatów 46. Buskich Spotkań z Folklorem, którego organizatorem był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Podczas muzycznego wydarzenia wyłoniono zwycięzców festiwalu, którym nagrody wręczyli Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Adrian Ścipiór, Poseł i Wiceminister Sportu Anna Krupka, Senator Jacek Włosowicz oraz Wójtowie i Burmistrzowie gmin z terenu, których pochodzili zwycięzcy. W kategorii Zespołów Pieśni i Tańca III miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie” z Wilkowa. Konkurencja była dość duża, ponieważ w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział około 130 zespołów oraz artystów z całego województwa świętokrzyskiego. Jednak do finału zakwalifikowało się tylko 70 z nich, a podczas niedzielnego koncertu finałowego, na placu w Kielcach wystąpiło 19 laureatów.

Wyjątkowe folklorystyczne wydarzenie odbyło się także w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni, a mianowicie finał wojewódzki XXI edycji ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Gminę Bodzentyn godnie reprezentowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa i Zespół „Wolanie spod Łysicy”, który zajął I miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko. Stowarzyszenie zaprezentowało na scenie piękne pieśni, a na swoim stoisku regionalne potrawy i rękodzieło wykonane przez członkinie. 

Lokalne Stowarzyszenia zaprezentowały także swoje muzyczne talenty na eliminacjach do XXII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku, które odbyły się w niedzielę w Ciekotach. Gminę Bodzentyn podczas wydarzenia reprezentowały Zespół „Świętokrzyskie Jodły”, Leśnianie oraz Marian Przeździecki. Nadmieńmy, iż 7 sierpnia br. na Rynku w Chmielniku będziemy mogli zobaczyć  Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” z Bodzentyna, który przeszedł eliminacje do finału.

 

Zdjęcia: Archiwum prywatne oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech