Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XIX edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek.

Hasło brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?). Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

(źródło opisu: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/tydzien-bibliotek-2022-biblioteka-swiat-w-jednym-miejscu/)

  • Spotkanie bibliotekarzy województwa świętokrzyskiego

Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęła 9 maja od spotkania bibliotekarzy województwa świętokrzyskiego zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach oraz Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kielcach, na którym ogłoszono wyniki konkursu Bibliotekarz Roku i Biblioteka Roku 2021.

Link do galerii: https://www.wbp.kielce.pl/strona-glowna/galeria-zdjec/galeria-2022/album/411-wreczenie-nagrod-bibliotekarz-roku-i-biblioteka-roku-2021

  • Książka mój przyjaciel

Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Woli Szczygiełkowej razem z Panią Dyrektor Grażyną Miernik oraz nauczycielkami Panią Agatą Bzymek i Panią Jolantą Pióro odwiedziły naszą Bibliotekę 11 maja. Zajęcia na temat książki, pracy bibliotekarza poprowadzili Pan Dyrektor Marcin Sikorski i Pani Anna Koprowska. Dzieci przypominały sobie zasady poszanowania książek:

  • Myj ręce przed czytaniem
  • Nigdy nie czytaj przy jedzeniu
  • Zaznaczaj zakładką przerwę w czytaniu
  • Książki przechowuj w szafce lub na półce
  • Obłóż książkę w papier lub folię, podklej, gdy jest uszkodzona
  • Nie zaginaj rogów, nie pisz i nie rysuj w książce

oraz prośbę książki:

Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach, bowiem wkrótce będę niewiele warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz, wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.

Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to Ci będę służyć całymi latami.

Następnie zrobiły przepiękne zakładki do swoich książek, a na zakończenie zmierzyli się z czytaniem obrazkowym i zgadywankami, a w nagrodę wszyscy otrzymali drobny upominek.

  • Joanna Olech – spotkanie autorskie

Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie zaprosiła na spotkanie autorskie znaną ilustratorkę, autorkę książek dla dzieci i młodzieży – panią Joannę Olech. W 1995 roku pisarka za lekturę „Dynastia Miziołków” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie odbyło się 12 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie. Pisarkę i uczestników spotkania uczniów klas 4-5 przywitali Pani Dyrektor Bożena Pożoga oraz Pan Dyrektor Marcin Sikorski. Pani Joanna przedstawiła swoją osobę, opowiedziała o przygodach z książką: kto i w jakim wieku może zostać PISARZEM. Oczywiście były także pytania kontrolne dla słuchaczy i konkursy nagradzane słodyczami. Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa i podpisywanie książek, każdy kto miał takie życzenie otrzymał autograf pisarki.

  • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki

16 maja w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy 2 Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej ze Świętej Katarzyny. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, przestawili akademię „Wiosna radosna” przygotowaną pod czujnym okiem pani z biblioteki szkolnej oraz dowiedzieli się jak zachowujemy się w bibliotece i jak należy szanować książki. Następnie cała klasa złożyła przyrzeczenie:

My uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy.

Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!  Przyrzekamy!

Po przysiędze Pani Anna Koprowska pasowała każdego ucznia na Czytelnika Biblioteki, a następnie każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom wręczony przez Panie Beatę Łapkę i Marię Szymczyk. Na zakończenie nowi czytelnicy zmierzyli się z zagadkami, a w nagrodę otrzymali mały upominek. Tym miłym akcentem zakończyliśmy spotkanie. Uroczystość ta była zachęceniem najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Życzymy naszym nowym Czytelnikom wielu miłych wrażeń z książką.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech