Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie 1939 r. w oparciu o jej struktury powstał Związek Walki Zbrojnej.
Dnia 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W latach II wojny światowej działającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR. W momencie maksymalnej zdolności bojowej Armia Krajowa liczyła ok. 380 tys. żołnierzy. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do największych i prowadzących najliczniejsze akcje bojowe. Na obszarze jego działalności do AK należało ok. 60 tys. osób.
W Bodzentynie tę ważną rocznicę upamiętniono przy odsłoniętym w listopadzie ubiegłego roku pomniku poświęconym dwóm Bohaterom ziemi świętokrzyskiej Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” i Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”.
W obchodach udział wzięli druhowie ZHP z bodzentyńskich drużyn, ze szkół w Bodzentynie, Świętej Katarzynie, Szerzawach, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, na czele z pwd. Ingą Świderską; Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski.
Uroczystość rozpoczął Burmistrz Dariusz Skiba mówiąc o znaczeniu takich rocznic w kształtowaniu postaw młodego pokolenia. Prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna przypomniała historię powstania i działalności Armii Krajowej na ziemi świętokrzyskiej. Witold Comber Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego mówił o Placówce ZWZ-AK „Zamek” w Bodzentynie i akcjach oddziału AK „Chłopcy z lasu”, dowodzonego przez Euzebiusza Domoradzkiego ps. „Grot”. Harcerze odczytali listę mieszkańców Bodzentyna, którzy walczyli z Niemcami w oddziałach „Ponurego” i „Nurta” w okresie niemieckiej okupacji.
Następnie zapalono znicze pamięci przy pomniku – w ten sposób wpisując się w projekt Delegatury IPN w Kielcach zachęcający do włączenia się w akcję zapalania zniczy na grobach i pomnikach osób działających w strukturach wojskowej konspiracji w latach II wojny światowej.
Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen