Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Tegoroczne obchody Powstania Styczniowego, ze względów na zachowanie reżimu sanitarnego związanego z COVID – 19, odbyły się w dużo skromniejszej formie niż dotychczas. Odwołana została między innymi nieodzowna część uroczystości, czyli Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych na trasie Suchedniów – Bodzentyn, w którym corocznie udział brało setki osób.

W dniu 23 stycznia br. Centralne Obchody 158. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w intencji powstańców, po której zebrani uczcili pamięć Suchedniowskiego Oddziału Powstańców Styczniowych poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod „Krzyżem Przedpowstańczym” oraz pamiątkową tablicą w Suchedniowie.

Na Górnym Rynku w Bodzentynie oddano hołd bohaterom powstania składając wiązanki z kwiatów oraz znicze przy tablicy upamiętniającej 150. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego. W skromnej uroczystości, bez apelów, przemówień oraz salwy honorowej, przy zachowaniu reżimu sanitarnego uczestniczył m.in. Agata Wojtyszek Poseł na Sejm RP, Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, komendant Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Daniel Woś wraz ze swoim synem i ojcem – pomysłodawcą marszu, Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej w Bodzentynie, Cezary Błach Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów. W późniejszych godzinach kwiaty pod pamiątkową tablicą złożył Michał Rachtan Prezes Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, Jerzy Materek Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego oraz Urszula i Mirosław Oettingen. Przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna również złożyli kwiaty, zapalili znicze i zawiązali biało-czerwone kokardy na cmentarzu parafialnym przy nagrobku Stanisława Zygadlewicza i symbolicznej mogile powstańców 1863 r. oraz pod krzyżem upamiętniającym miejsce powieszenia przez Rosjan w 1864 r. Stanisława Zygadlewicza.

Uroczyste Obchody Powstania Styczniowego, organizowane przez komendanta marszu Daniela Wosia, z roku na rok gromadzą coraz to większą ilość uczestników, a zwłaszcza Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. Wydarzenie to jest wspaniałą lekcją historii, dlatego mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się przeprowadzić obchody w znacznie szerszym gronie osób, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. – powiedział Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn

E.Kita

Fot. Jacenty Kita, Urszula i Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech