Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W grudniu 2020 r. zakończono prace przy drodze powiatowej w Siekiernie-Podmieściu. Mieszkańcy miejscowości otrzymali drogę z nową nawierzchnią, chodnikiem, wzmocnionymi poboczami, odwodnieniem według technologii zgodnie z normami europejskimi. W ten sposób spełniono warunki budowy nowoczesnej drogi, ułatwiając komunikację z pobliskimi miejscowościami, o co starano się od prawie 100 lat.

Gminna Komisja Drogowa w połowie 1930 roku sprawdziła stan wszystkich dróg na obszarze ówczesnej Gminy Bodzentyn. W Siekiernie stwierdzono konieczność naprawy drogi od lasu w stronę „budującej się szosy w Siekiernie” i zasypanie wąwozu od wsi Podmieście do wsi Przedgrab. Zalecono naprawienie drogi od Kamionki w stronę Wzdołu Rządowego. We wsi Leśna planowano uregulować drogę od „parcel Podzamcza do Podkonarza”, przedłużyć „drogę Wolności” w stronę Siekierna i połączyć z Sieradowicami; drogę przez parcele Sieradowice rozszerzyć i połączyć z drogą do Siekierna.

W 1934 r. postanowiono wykonać uzupełniające roboty ziemne od wsi Leśna Podkonarze do końca wsi Siekierno Podmieście; „zabezpieczyć skarpy przez płotkowanie i darniowanie” oraz wybudować dwa mosty i założyć dwa przepusty. W maju 1934 r. projektowano drogę Bodzentyn-Leśna „zaszosować” od nowo wybudowanego mostu do Kamiennej Góry.

W styczniu 1935 r. zaplanowano dostarczyć niezbędne materiały oraz kamień w celu utwardzenia 1 km drogi Bodzentyn-Siekierno oraz wykonać roboty ziemne na przestrzeni 2 km na drodze Wzdół-Siekierno, w ten sposób, że z jednej strony drogi roboty miał wykonać Wzdół, a z drugiej Siekierno; „przykryć dyliną i podnieść przepust” w Siekiernie. Postanowiono również wystąpić do Powiatowego Zarządu Drogowego o wydelegowanie technika celem wytyczenia i pomiarów drogi Wzdół-Siekierno. W 1936 r. kontynuowano budowę dróg Leśna-Siekierno i Wzdół-Siekierno polegającą na ich utwardzeniu z użyciem kamiennego tłucznia.

Plan na 1937 rok przewidywał na drodze Wzdół Rządowy-Siekierno roboty ziemne na długości 800 m.b. oraz budowę mostu na rzece. Do tych prac przydzielono gromady: Wzdół Rządowy, Wzdół Plebański, Wzdół Kolonia, Aleksandrówka, Kamionka, Siekierno. W grudniu 1938 r. przygotowano plan na lata 1939/1940. Określono wielkość szarwarku  z podziałem na poszczególne gromady (wsie). Do budowy i utrzymania drogi Bodzentyn-Siekierno zobowiązano gromadę Leśna w liczbie 2226 dni pieszych. Gromady Siekierno, Wzdół Rządowy, Wzdół Plebański, przysiółek Bodzentyn Parcela wyznaczono do utrzymania drogi Wzdół-Siekierno w liczbie 3058 dni pieszych.

Prace przy drodze w Siekiernie-Podmieściu prowadziła firma Drogmas Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Małgorzata Sławińska ze Skarżyska-Kamiennej. Kierownikiem robót w terenie był Pan Adam Sławiński. Podsumowując prace stwierdził, że najtrudniejszym odcinkiem było wzmocnienie poboczy drogi biegnącej przez głęboki wąwóz. Tutaj skarpy zabezpieczono betonowymi murami oporowymi.

Stan dróg był poważnym problemem dla władz gminnych w przeszłości oraz współcześnie. Od ich dobrego utrzymania zależała możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się. Droga w Siekiernie-Podmieściu nie była kompleksowo remontowana od 30 lat, tym bardziej cieszy jej gruntowna modernizacja i przebudowa. Ta ważna inwestycja w Siekiernie-Podmieściu mogła być zrealizowana dzięki przyznanym środkom finansowym z Funduszu Dróg Samorządowych, z budżetu Powiatu Kieleckiego oraz budżetu Miasta i Gminy Bodzentyn.

Obecnie prowadzone prace przy drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych na terenie Gminy Bodzentyn znacznie podnoszą komfort życia mieszkańców, są również wyrazem troski władz samorządowych o ich bezpieczeństwo.

W zał. fotografie przedstawiające postęp prac przy drodze w Siekiernie-Podmieściu od marca do grudnia 2020 r.

                                                                                                                                                                              Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech