Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

11 grudnia to data szczególnie ważna dla Miasta i Gminy Bodzentyn, ponieważ dokładnie cztery lata temu Święty Jan Paweł II oficjalnie został jej patronem.

Z historii wiemy, że w 1974 roku kardynał biskup krakowski Karol Wojtyła odwiedził miasto Bodzentyn, gdzie odprawił nabożeństwo z okazji peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Natomiast 2003 r. Rada Miejska w Bodzentynie  postanowiła o nadaniu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn, w dowód uznania i wdzięczności za jego Misję Przewodnika Duchowego Świata.

Starania w kwestii ustanowienia Jana Pawła II patronem były czynione już od 2011 roku, jednak dopiero w październiku 2014 roku Rada Miejska w Bodzentynie podjęła odpowiednią uchwałę.  Prośba została złożona na ręce biskupa kieleckiego, przekazana do Konferencji Episkopatu Polski, a następnie wysłana do Watykanu.

W dniu 11 października 2016 r. na mocy dekretu, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka, Bodzentyn znalazł się w gronie niewielu miast Polski, których patronem jest Święty Jan Paweł II.

Ostatecznie Rada Miejska w Bodzentynie w dniu 11 grudnia 2016 r. na uroczystej sesji podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Jana Pawła II za Patrona Miasta i Gminy Bodzentyn.

E.Kita

Zdjęcia z sesji Rady Miejskiej z dnia 11 grudnia 2016 r.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech