Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 26 listopada 2020r. odbył się odbiór prac konserwatorskich przy figurze przydrożnej Niepokalanie Poczętej Najświętszej Marii Panny w Bodzentynie przy ulicy Suchedniowskiej 3 przez Panią Emilię Górecką przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Miejska Góra” na rzecz rozwoju Celin i Podgórze Pani Monika Figiel – prezes zarządu, Pani Lucyna Gołębiowska wiceprezes zarządu oraz Pani Małgorzata Osełka – Konserwator Dzieł Sztuki, wykonawca prac konserwatorskich przy figurze. Przy odbiorze byli obecni również: Pani Milena Kudlińska i Pan Marcin Sikorski dyrektor Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie – odpowiedzialni za merytoryczne prowadzenie już drugiego wniosku na prace konserwatorskie przy figurze.
Stowarzyszenie „Miejska Góra” na rzecz rozwoju Celin i Podgórza pozyskało środki od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach na II etap prac - Konserwacja figury NMP w kwocie dofinasowania 14 910,00 zł. Wkład własny 0,00 zł. Podkreślić tu należy ścisłą współpracę stowarzyszenia z MGCKiT w Bodzentynie, które odpowiedzialne było za przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji i pozwoleń do pozyskania środków.
Przeprowadzone prace konserwatorskie pozwoliły na nadanie prawdziwego blasku figurze Niepokalanie Poczętej Najświętszej Marii Panny wykonanej w wapieniu typu pińczowskiego. Zostały odkryte nowe zdobienia płaszczu Marii, detale zdobnicze węża. Całość została odpowiednio zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych.
Stowarzyszenie już w 2018 roku pozyskało środki od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach na I etap „Prace konserwatorskie przy figurze przydrożnej Niepokalanie Poczętej Najświętszej Marii Panny w Bodzentynie przy ulicy Suchedniowskiej 3 (demontaż figury i cokołu, wykonanie nowego fundamentu, montaż figury i cokołu)”.
W przyszłym roku stowarzyszenie starać się będzie o dofinansowanie na III etap prac „Konserwacja cokołu przy figurze”.
 
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie
 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech