Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Chcąc podążać śladami historii, dotrzemy do Woli Szczygiełkowej, wsi położonej w Gminie Bodzentyn, kiedyś będącej wsią biskupstwa krakowskiego - pod pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. W dniu 25 maja 1943 roku rozegrały się tam wydarzenia straszne, jednak warte zapamiętania i przywoływania pamięci osób tragicznie zamordowanych w tym miejscu.
Tego dnia żandarmi niemieccy odebrali 21 mieszkańcom wsi to co najcenniejsze, powodem była współpraca z partyzantami na tamtejszych ziemiach. Zwłoki zostały pochowane na polu, zaraz obok miejsca gdzie odbyła się egzekucja. Tego dnia odebrano życie 20 mężczyznom i 1 kobiecie.
Jednak po zakończeniu wojny zwłoki zamordowanych zostały ekshumowane na pobliski cmentarz w Dębnie.
W książce pt.: „Obrońcom świętokrzyskich wsi” możemy znaleźć fragmenty opisujące pacyfikację wsi Wola Szczygiełkowa i dokładny opis wydarzeń, dalej zamieszczona jest lista osób pomordowanych oraz zdjęcie pomnika, poświęconego poległym.
Pomnik ten ma na celu przypomnieć wydarzenia z dnia 25 maja 1943 roku oraz osoby bestialsko zamordowane. Obok pomnika, w 2010 roku została ufundowana nowa płyta z nazwiskami ofiar.
„(…) Hitlerowcy nie mordowali wszystkich ofiar jednocześnie, lecz rozstrzeliwali po trzy wybrane przypadkowo osoby. Liczyli, że ktoś z prowadzonych na śmierć lub ich rodzin złamie się i zacznie mówić. Ludzie szli pod kule i milczeli.”
Źródło: Fąfara Eugeniusz „Obrońcom świętokrzyskich wsi”
Zdjęcia: Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech