Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

"Pismo ogólne" jest to specjalna bezpłatna e-usługa, dzięki której każdy obywatel może załatwić bądź zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej bez wychodzenia z domu. Potrzebny jest tylko internet i posiadanie Profilu Zaufanego (lub Tymczasowego Profilu Zaufanego).

"Pismo Ogólne" pozwala załatwić wiele spraw, które nie posiadają specjalnego druku. Może to być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek. W dodatku wysyłając pismo ogólne poprzez e-usługę można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, a także w dowolny dzień tygodnia.

Aby wysłać pismo ogólne należy wejść na portal www.GOV.pl i zalogować się Profilem Zaufanym na konto Mój GOV, które znajduje się w prawym górnym rogu strony. Tam zaś należy znaleźć e-usługę „Wyślij pismo ogólne”.

Wysyłanie krok po kroku

 1. Będąc na stronie www.GOV.PL lub na koncie Mój GOV należy wybrać e-usługę „Wyślij pismo ogólne” i kliknąć „Wyślij pismo ogólne”. 
 2. Następnie należy wybrać urząd lub instytucję, do których chce się wysłać pismo.
  WAŻNE! Dokumenty można wysłać np. do urzędów gminy, urzędów skarbowych, szkół publicznych, urzędów centralnych, publicznych zakładów opieki zdrowotnej czy sanepidu bądź ministerstw. 
 3. Kolejnym krokiem jest prawidłowe wypełnienie formularzu.
 4. Należy dodać potrzebne załączniki, jeśli takowe dana osoba chce dołączyć do pisma. Uwaga! Załączniki powinny być w wersji elektronicznej.
 5. W celu wysłania pisma należy kliknąć „dalej” i wybrać jedną z opcji: „Wyślij bez podpisu” lub „Podpisz i wyślij”.
  WAŻNE! Wysyłając pismo bez podpisu, nie można załatwić spraw, które go wymagają. Dlatego należy uprzednio sprawdzić czy pismo, które dana osoba chce wysłać wymaga podpisu.
 6. Po wybraniu jednej z opcji wyświetli się komunikat, że pismo zostało wysłane. Dodatkowo osoba, która wysłała pismo, dostanie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
 7. Odpowiedź na pismo ze strony instytucji będzie zależna od rodzaju sprawy wniesionej w piśmie.

Opracowano na podst.: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/ogolnie-to-bardzo-proste-sprawdz-co

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech