Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19? Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich w tym trudnym czasie? W ramach odpowiedzi na te pytania zamieszczamy 10 zasad dotyczących bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa.

 

 

  1. Często myj ręce

Częste mycie rąk to podstawowa i zarazem najważniejsza zasada bezpiecznego zachowania podczas epidemii, o której należy pamiętać i bezwzględnie przestrzegać by zmniejszyć potencjalne zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2. Gdyż istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem (ok. 30 sekund), a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

  1. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni

Na czas epidemii zasady savoir-vivre’u ulegają pewnym modyfikacją- nie podanie dłoni, powstrzymywanie się od uścisków czy pocałunków na powitanie nie jest traktowane w tym momencie jako faux pas. Wręcz przeciwnie! Unikanie tego typu zachowań można obecnie uznać jako przejaw najszczerszej troski o zdrowie swoje oraz rozmówcy. Należy pamiętać, że nasze dłonie w ciągu dnia dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. A poprzez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem łatwo o przeniesienie się wirusa, tym samym łatwo o zakażenie.

  1. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych

Na powierzchni banknotów i monet, które przechodzą przez ręce różnych ludzi, mogą znajdować się wirusy i bakterie. Zatem w miarę możliwości należy unikać płatności gotówką. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

  1. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Z kolei oczy, nos i usta to miejsca szczególnie wrażliwe na wirusy. Dotknięcie, któregoś z nich zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie i tym samym doprowadzić do zakażenia.

  1. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe takie jak biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentem bądź z użyciem środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane, by zmniejszyć ryzyko zakażenia.

  1. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Powierzchnia telefonów komórkowych jest miejscem gdzie bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego należy regularnie przecierać lub dezynfekować swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym), nie kłaść telefonu na stole i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.

  1. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 2 metry odległości z rozmówcą z którym rozmawiamy twarzą w twarz, szczególnie jeśli ta osoba kaszle, kicha lub ma gorączkę. Gdyż większość drobnoustrojów przenosi się drogą kropelkową.

  1. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Dlatego podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – następnie jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

  1. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Zrównoważona dieta, bogata w warzywa i owoce (spożywanie minimum 5 porcji dziennie) oraz odpowiednio nawodniony organizm (wypicie ok. 2 l płynów dziennie, najlepiej wody) to klucz do zdrowego i odporniejszego organizmu. Powinno się także unikać wysoko przetworzonej żywności. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  1. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Korzystanie ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, pozwala zmniejszyć niepokój związany z koronawirusem, przeciwdziałać dezinformacji i fake newsom i tym samym lepiej zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Za rzetelne źródło wiedzy mogą w tym przypadku posłużyć następujące strony internetowe: gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Bowiem wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

Na podstawie: https://gis.gov.pl/bez-kategorii/dekalog-bezpiecznego-zachowania-podczas-epidemii-koronawirusa/

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech