Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W lutym 2019 r. na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dzień 14 kwietnia w polskim kalendarzu historycznym został ustanowiony Świętem Chrztu Polski. Święto nawiązuje do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Państwa Polskiego. 

                                                                     Niech się królestwo stanie

                                                                       Nie krzyża, lecz zbawienia

                                                                       O daj nam, Jezu Panie,

                                                                       Twą Polskę objawienia.

                                                                                       (S. Wyspiański, Wyzwolenie)

 

W lutym 2019 r. na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dzień 14 kwietnia w polskim kalendarzu historycznym został ustanowiony Świętem Chrztu Polski. Święto nawiązuje do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Państwa Polskiego.

Chrzest przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, datuje się na rok 966, chociaż źródła historyczne różnią się w opisie okoliczności, podają też różne daty tego wydarzenia. Od tego momentu rozpoczął się proces chrystianizacji, który w formie katolicyzmu utrwalił się wśród większości mieszkańców ziem polskich. Był to fakt religijny, polityczny, społeczny i kulturowy.

Rolę religii katolickiej na przestrzeni wieków widać w krajobrazie przyrodniczo-kulturowym. To architektura sakralna, kościoły ze swoim wyposażeniem, kapliczki, krzyże przydrożne, figury świętych, cmentarze, na których dominuje znak krzyża – symbol cierpienia, nadziei i wybawienia.

Sakrament Chrztu Świętego jest jednym z najważniejszych w życiu człowieka wierzącego. To oczyszczenie z grzechu pierworodnego, początek drogi do dalszych sakramentów i odkupienia. Wystrój katolickich świątyń przypomina o tym. W początkach chrześcijaństwa obrządek chrztu odbywał się w tzw. baptysteriach – budowlach, gdzie dokonywano chrztu przez zanurzenie w wodzie. Według historyków w Polsce obiekty takie nie były wznoszone, a chrzest odbywał się w wodach jezior, rzek lub strumieni.

Obecnie sakrament ten jest udzielany poprzez polewanie głowy wodą święconą. Do jej przechowywania służyły chrzcielnice – specjalne naczynia nieraz w bogatej obudowie o różnych formach stylowych. Znajdują się one we wszystkich kościołach. Jedną z najcenniejszych jest kamienna chrzcielnica z 1492 r. zachowana w kościele paraf. w Bodzentynie, ufundowana przez kardynała Fryderyka Jagiellończyka. Jej kształt nawiązuje do kielicha mszalnego. W górnej części wykuto herby: Orzeł polski Odrowąż, Dębno, Doliwa, Półkozic, Poraj, Ostoja, Prus.

W tym roku Święto Chrztu Polski obchodzimy w warunkach pandemii. To ważny czas zastanowienia nad życiem i przypomnienie o korzeniach polskiej państwowości.

                                                                                               Urszula Oettingen

 

Fot. Urszula Oettingen; prezbiterium i chrzcielnica w bodzentyńskim kościele

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech