Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Kolejne kroki w walce z koronawirusem zostają podjęte- w sklepie ma być mniej osób, wprowadza się ograniczenia w poruszaniu się nieletnich, zamyka się parki, zawiesza działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu. Ale to nie wszystko.

W celu opanowania rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce, Rząd postanowił podjąć kolejne kroki. Gdyż pomimo stosowania się większości Polaków do zaleceń to jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Rząd za wszelką cenę pragnie zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Dlatego opierając się na przykładach z innych krajów stwierdzono, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów.

Apeluje się zatem o ostrożność i stosowanie się do nowych zasad, biorąc pod uwagę, że największa fala zachorowań dopiero przed nami.

Władze przypominają również, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

 

  Do listy obowiązujących zasad i ograniczeń wprowadza się nowe następujące obostrzenia

 

Od dn. 1 kwietnie 2020 r. obowiązywać będą ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Informuje się, że do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD Jeżeli w sklepie jest 5 kas, to na terenie sklepu może przebywać 15 klientów w jednym momencie.

PRZYKŁAD W jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób, jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną również targi, stragany i bazarki. Jednak z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli na osiedlowym bazarze jest 20 punktów handlowych, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty zaś może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Kiedy w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

 

Wprowadza się nowe ograniczenie w funkcjonowaniu sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

Nakazuje się aby w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane były zamknięte.

Z kolei wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa, tj.:

 • od dn. 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy oraz punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym także dla osób powyżej 65. roku życia.

 

Zamknięte zostają hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Funkcjonować mogą tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Uwaga, ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób będących w delegacji i korzystających z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

 

Od dn. 1 kwietnia 2020 r. obowiązywać będzie automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie

Rozszerzono listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy mieszkający z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 r. z powodu powrotu z zagranicy bądź kontaktu z zarażonym, Ty również będziesz musiał odbyć kwarantannę.

 

Zawieszona zostaje rehabilitacja i wprowadza się zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Uwaga, zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawiesza się również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana ze względu na stan zdrowia pacjenta.

 

Wprowadzony zostaje zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Jedynie obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Będąc pracownikiem, bądź prowadząc własną firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Działając na rzecz walki z koronawirusem i pomagając potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Można przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadza się także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy zatem parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz umotywowany jest tym, gdyż ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego powodu zostaje również wprowadzone ograniczenie dotyczące możliwości korzystania z rowerów miejskich.

 

2 metry to nowa minimalna odległość między pieszymi

Wprowadza się obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Natomiast z oczywistych względów wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

 

Urzędy przechodzą na prace zdalną

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek stanowić będą jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

 

Od dn. 2 kwietnia 2020 r. obowiązywać będzie limit pasażerów również w pojazdach 9+

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Wymóg ten zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożący do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Uwaga, ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

 

Od dn. 2 kwietnia 2020 r. miejsca pracy musza być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników

Pracodawcy zobowiązani są zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. W związku z tym:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek noszenia rękawiczek oraz muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

 

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

Treść Rozporządzenia RM z dn. 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000056601.pdf

Wszystkie aktualne zasady i ograniczenia: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech