Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Serdecznie zachęcamy wszystkich do zapoznania się ze stanem jakości powietrza w Naszej Gminie.

Jest to możliwe dzięki specjalnemu miernikowi poziomu zanieczyszczeń powietrza, stanowiącemu pomoc dydaktyczną pracowni edukacyjnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie przy ul. Wolności 5, stworzonej w ramach programu "Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”, realizowanego z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dokładny odczyt miernika wraz z legendą i wykresami można znaleźć na stronie:

https://looko2.com/tracker.php?lan=&search=84F3EB85D54C

 

Odczyt jest także widoczny w pasie zakładek po prawej stronie naszej witryny jako „Jakość powietrza w Bodzentynie”.

Wśród wyświetlanych przez miernik jakości powietrza parametrów znajdują się: PM1, PM2,5 i PM10.

 

Ale czym jest PM?

PM (z ang. Particulate Matter) to nic innego jak pył zawieszony, czyli unoszące się w powietrzu drobne cząsteczki stałe bądź krople cieczy. Stanowią one główne składniki smogu.

 

Pył zawieszony jest mieszaniną różnych substancji organicznych i nieorganicznych. W związku z czym PM może zawierać związki, które mogą być rakotwórcze (np. metale ciężkie, azbest) bądź mogą przyczynić się do innych chorób głównie układu oddechowego.

 

Rodzaje cząsteczek pyłu zawieszonego jakie pokazuje mierniki zanieczyszczeń powietrza w Bodzentynie

PM1 ( średnica cząsteczki do 1 µg) to jedne z najmniejszych śledzonych cząsteczek, które mogą szybko trafić do pęcherzyków płucnych, a także bezpośrednio do krwioobiegu. Za ich powstanie odpowiadają głównie spaliny samochodów.

PM2,5 ( średnica cząsteczki do 2,5 µg) są to już nieco większe cząsteczki, mogące przenikać nawet do drobnych oskrzelików. Powstają one głównie w wyniku spalania drewna. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia pt. „Przegląd dowodów dotyczących aspektów zanieczyszczenia powietrza związanych ze zdrowiem” jasno informuje, że ten rodzaju pyłu jest najbardziej szkodliwy dla naszego zdrowia.

PM10 ( średnica cząsteczki do 10 µg) to pył zawieszony posiadający o wiele większe cząsteczki, które zatrzymują się w nosie, zatokach, gardle, a także przenikają do płuc. Pył typu PM10 powstaje m.in. w wyniku spalania paliw stałych i ciekłych.

 

Stężenie tych pyłów w powietrzu wpływa bezpośrednio na indeks jakości powietrza. Im większe ich stężenie tym powietrze jest bardziej zanieczyszczone.

Przebywanie zaś zbyt długo na zanieczyszczonym powietrzu może przyczynić się do kaszlu, zapalenia gardła, zadyszki, oraz nasilać objawy astmy i chorób alergicznych.

Dlatego gdy indeks pokazuje kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, bądź ciemniejszy w dużej mierze należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz, szczególnie przez dzieci, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i choroby krążenia oraz przez osoby starsze.

 

Zachęcamy zatem jeszcze raz wszystkich mieszkańców do obserwacji miernika jakości powietrza by mogli w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech