Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Bożego Narodzenia ta noc jest dla nas święta.
Niech idą w zapomnienia niewoli gnuśne pęta.

Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą,
by słowa się spełniły nad ziemią tą szczęśliwą.

[Stanisław Wyspiański, "Modlitwa Konrada", fragment z dramatu "Wyzwolenie"]

Boże Narodzenie to religijne, rodzinne, ale też patrząc na polską historię, patriotyczne Święta. Zasiadamy przy wspólnym stole, dzielimy się opłatkiem, wspominamy osoby, których już nie ma między nami.

Często nasze myśli wędrują do tych, którzy spędzali Święta w ziemiankach, okopach, na polach bitew, w sowieckich łagrach i niemieckich obozach śmierci, w zimnie i niedostatku, daleko od rodzinnego kraju. Dla nich Bóg i pamięć bliskich były najważniejsze. Dawały siłę do przetrwania, do dalszej walki o wolność Ojczyzny.

I wtedy odzywają się słowa Świętego Jana Pawła II: Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo…Gdy przyjdzie wam młodzi chłopcy i dziewczęta w Polsce, kiedyś rozważyć w co wierzyć, rozważcie w swym sercu, każde Polskie cierpienie. Każdą krew przelaną na polach bitew, każdego kogo zabijano, tylko dlatego, że był Polakiem.

 Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi 20 grudnia przygotowali jasełka „Jezus jest nadzieją”, widowisko nawiązujące do narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Było Dzieciątko Boże i Matka Boska i Święty Józef, zadziwieni pasterze podążający do szopki i Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Pojawił się chór aniołów śpiewających i tańczących radośnie.

Wspaniały występ uczniów, ich zaangażowanie w odgrywane role w pięknej scenografii, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Po przedstawieniu Pani Dyrektor szkoły Beata Domańska-Kózka złożyła uczniom, rodzicom, nauczycielom życzenia świąteczne i noworoczne. Głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba życząc zebranym wszystkiego dobrego, a przede wszystkim wzajemnej życzliwości. Prof. Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna podkreśliła znaczenie Świąt Bożego Narodzenia w kształtowaniu świadomości religijnej i patriotycznej, odnosząc się do obchodzonej w ubiegłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i kolejnych rocznic upamiętniających drogę Polaków do niepodległości. Następnie łamano się opłatkiem i posilono tradycyjnymi potrawami wigilijnymi.

Jasełka zostały przygotowane dzięki pracy nauczycieli Pań: Elżbiety Stefańczyk, Aleksandry Mendak i Anny Telki-Maciejskiej. Ten dzień mogliśmy spędzić w podniosłej atmosferze również dzięki pomocy rodziców uczniów i pracowników obsługi szkoły.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Beata Domańska-Kózka

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech