Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniach 25-27 października w Tarnogrodzie odbył się 36. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Podczas trzech dni sejmiku na scenie zaprezentowało się 11 zespołów z całej Polski pokazując różnorodność  teatru wiejskiego. Można było zobaczyć komedię, farsę, dramat oraz obrzęd. Wszystkie spektakle pokazały bardzo wysoki  poziom  artystyczny.

Zespół „Świętokrzyskie Jodły” zaprezentował obrzęd „Ocepiny” w reżyserii Lucyny Lipczyńskiej, która oparła swój scenariusz na spektaklach zespołu Sieradowianie, który prowadziła nieżyjąca już jej mama – Aleksandra Szafraniec. Występy artystów oceniała Rada Artystyczna w składzie: teatrolog prof. Lech Śliwonik, etnomuzykolog prof. dr hab. Piotr Dahling, folklorysta i kulturoznawca dr hab. Katarzyna Smyk oraz reżyser dr hab. Edward Wojtaszek. Oprócz tego, że zespół otrzymał gromkie brawa od publiczności, to został również doceniony przez Radę Artystyczną otrzymując nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwyższa ranga nagrody kwalifikuje zespół do prezentacji swojego przedstawienia na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie podczas tegorocznego Festiwalu Teatrów Wiejskich 2019 – ZWYKI.

Jesteśmy dumni, że praca całego zespołu została doceniona i mobilizuje do jeszcze większego zaangażowania w krzewieniu kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.

MGCKiT w Bodzentynie

Fot,. /Archiwum prywatne

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech