Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Finalizowanie „dobitego” targu, oględziny zwierzyny, targowanie - codzienność życia targowego. W poniedziałek otwarta została wystawa "Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego".

Na 50 unikatowych zdjęciach autor z reporterskim zacięciem ukazał zwyczaje dawnych jarmarków. Warto podkreślić, iż 47 fotografii po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Przez prawie pół wieku artysta nikomu ich nie pokazywał. Powstały w czasie jednej z podróży po Górach Świętokrzyskich.  Jak sam artysta mówi: - Szedłem fotografować pola, ale zrobiłem tak zwany skok w bok, właśnie tutaj do Bodzentyna, gdzie trafiłem przypadkowo. Wykorzystałem trzy zdjęcia, a reszta tak sobie leżała i długo czekała.

Jarosław Karyś zastępca dyrektora muzeum wsi kieleckiej podkreślił, że jest to wystawa szczególna. - Szczególna dlatego, że pokazuje coś czego już nie ma - jarmark chłopski w Bodzentynie z lat 1968-69.

Agnieszka Buras przewodnicząca komisji edukacji, kultury i sportu sejmiku województwa świętokrzyskiego zwróciła uwagę na uchwycone na fotografiach emocje towarzyszące ludziom jak również złożyła autorowi podziękowania za ocalenie od zapomnienia naszej historii.

Obecny na wernisażu Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba z uwagą oglądał fotografie. Podkreślił, że zdjęcie na planszach pokazują rzeczywistość, która kiedyś była i za którą tęsknimy. – Wyraził zadowolenie, że dzięki autorowi publikowanych zdjęć, Bodzentyn jest w centrum uwagi i jest zauważany poprzez swoją historię. Podziękował również muzeum wsi kieleckiej za zorganizowanie tak wspaniałej wystawy.

Uzupełnieniem wystawy było zorganizowane przedstawienie „Targ chłopski” przez aktorów-amatorów ze Stowarzyszenia „Kuźniczy Krąg” z Suchedniowa.

Goście wernisażu częstowani byli wiejskimi smakołykami przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Michniowianki”.

Wystawę w Zagrodzie Czernikiewiczów można oglądać do piątku (20 września).  Od niedzieli (22 września) będzie dostępna w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech