Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W styczniu 2019 r. dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen oraz mgr Witold Comber miejscowy regionalista wystąpili do Rady Miejskiej Bodzentyna z propozycją umieszczenia, w związku z przebudową i nadbudową budynku OSP i Centrum Kultury przy Rynku Górnym w Bodzentynie, w górnej części remontowanych obiektów kuranta (zegara z melodią), ewentualnie samego zegara.

Jak napisali w piśmie: To dawny zwyczaj, który występował i nadal istnieje w wielu miejscowościach. Stanowi istotny element krajobrazu kulturowego w sferze dźwięków, sygnałów i wyobrażeń, kształtujących życie miasta. Uważamy, że będzie to dobre nawiązanie do historii miejscowości, na której Rynku stał ratusz z zegarem-siedziba władz miejskich, o czym mówią źródła. Zarazem stanowiłoby to atrakcję dla mieszkańców i turystów odwiedzających Bodzentyn. Melodia byłaby wygrywana o określonej porze. Zegar taki pełniłby również ważną funkcję praktyczną pokazując mijający czas.

Dalej wnioskodawcy przypominają rolę jaką odegrał Bodzentyn w okresie Powstania Styczniowego i przed jego wybuchem. Dzięki działalności miejscowego duchowieństwa i mieszkańców był ważnym ośrodkiem myśli niepodległościowej skierowanej przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Tutaj podczas nabożeństw wygłaszano patriotyczne kazania i śpiewano pieśni, w tym „Boże coś Polskę”. Nawiązując do tych wydarzeń Urszula Oettingen i Witold Comber zaproponowali wykorzystanie melodii tej pieśni jako sygnału w miejskim zegarze.

Zegar umieszczony na fasadzie budynku w Rynku Górnym stanie się ważnym elementem dekoracyjnym miasta, tak dotkliwie dotkniętego wielkim pożarem w 1917 r. Będzie również wyrazem przywiązania mieszkańców do historii Bodzentyna, podkreśleniem jego miejskości i oddaniem pamięci tym, którzy poprzez codzienne życie budowali jego wartości materialne i duchowe.

                                                                                               Elżbieta Firlet

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech