Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Tradycyjnie 14 grudnia 2018 r. w sołectwie Siekierno odbyło się wigilijne spotkanie opłatkowe. W świetlicy wiejskiej, przy przystrojonej choince, zgromadzili się mieszkańcy Siekierna i Podmielowca. Przybyli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Wiceburmistrz Andrzej Jarosiński, radni Katarzyna Sikora i Jan Wilkosz.

Sołtys wsi Czesława Czarnecka przywitała wszystkich zebranych, mówiąc o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia jako pełnego życzliwości czasu spotkań przy wspólnym stole. Następnie głos zabrał Burmistrz, który życzył zdrowych, radosnych, spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Bożego Narodzenia. Życzenia złożyła również prof. Urszula Oettingen, wspominając o Rozalii Szafraniec, urodzonej w Siekiernie, żołnierzu Armii Krajowej, którą uhonorowano w tym roku sadząc „dąb pamięci” jej poświęcony. Przy drzewku zapalono symboliczny znicz pamięci.

Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Spożywano tradycyjne potrawy przygotowane przez mieszkańców, śpiewano kolędy.

Ten piękny zwyczaj spotykania się w gronie rodziny i sąsiadów w okresie adwentu – czasie przypominającym oczekiwanie na przyjście Jezusa Chrystusa jest kultywowany od wielu lat na kieleckich wsiach. To wyraz pamięci o najbliższych, wybaczenia, ale też przywiązania do rodzimej kultury, historii i wiary katolickiej.

                                                                                   Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Czesława Czarnecka

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech