Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W niedzielę, 2 grudnia 2018 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się  Świętokrzyski Przegląd Teatrów Wiejskich, w którym brali udział artyści ludowi z naszej gminy.

Podczas Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich, gdzie prezentowało się 9 grup artystycznych z całego województwa, wystąpiły trzy zespoły z naszej gminy. Zespół „Świętokrzyskie Jodły” z obrzędem „Ocepiny”. Jest to kolejny obrzęd z cyklu „Wesele Świętokrzyskie”, do którego scenariusz napisała Lucyna Lipczyńska. Następnie na deskach WDK wystąpił zespół „Wzdolskie Kołowrotki”, który tym razem pokazał „Piecenie chleba”. Natomiast zespół „Leśnianie” zaprezentował obrzęd „Wesele”. Prezentacje naszych zespołów spotkały się z dużym aplauzem widowni, a Rada Artystyczna doceniła walory artystyczne wszystkich naszych zespołów.

Pierwsze miejsce po raz kolejny zajęły „Świętokrzyskie Jodły”, drugie „Leśnianie”, a „Wzdolskie Kołowrotki” tym razem zdobyły wyróżnienie. Jest to ogromny sukces naszych zespołów, które od lat prezentują się podczas tego konkursu. Należy nadmienić, że poziom artystyczny był bardzo wysoki i wyrównany.

Prezentacje konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie: prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dr Alicja Trukszyn – etnograf i Lech Sulimierski – aktor, instruktor teatralny z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Głównym celem, organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach, przeglądu są: ocalenie od zapomnienia tradycji kultury chłopskiej, dokumentacja tradycji ludowych naszego regionu oraz upowszechnianie dorobku zespołów folklorystycznych.

Gratulujemy nagród i życzymy dalszych sukcesów.

/DS

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech