Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Opustoszały już nasze świętokrzyskie pola, staranie zebrano plony ziemi i nadszedł czas podziękowania Bogu i rolnikom za tegoroczne plony. Z najpiękniejszych kłosów zbóż, kolorowych kwiatów i pachnących ziół uwito dożynkowe wieńce będące zwieńczeniem rolniczej pracy i  ludzi służących polskiej wsi.

Jakże pięknie prezentowały się na Dożynkach Gminnych w Bodzentynie, gdzie wybrano jeden, który reprezentował naszą gminę na Dożynkach Powiatu Kieleckiego w Pierzchnicy. W tym roku Gminę Bodzentyn reprezentowało sołectwo Wola Szczygiełko waz z wieńcem przygotowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa i Zespół "Wolanie spod Łysicy".

Z inicjatywy Radnej Bożeny Wygladacz formę wieńca wykonał Dariusz Lesisz, a koronę ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców Natalia Lesisz z paniami ze stowarzyszenia. Wieniec w kształcie królewskiej korony uwito z sześciu zbóż zgodnie z regułami tradycyjnego wieńca świętokrzyskiego. Trzytygodniowy trud związany z zebraniem, wysuszeniem zbóż i niektórych kwiatów, zaprojektowaniem i przygotowaniem formy, a przede wszystkim uwiciem wieńcowej korony zaowocował uznaniem nie tylko na dożynkach gminnych , ale również powiatowych.

I chociaż w dniu 26 sierpnia pogoda nie dopisała, to radośnie i z dumą "Wolanie" na czele z Sekretarzem UMiG Bodzentyn Panem Wojciechem Furmankiem i panią Sołtys z Woli Szczygiełkowej Panią Anetą Jarosińską godnie reprezentowali Gminę Bodzentyn na Dożynkach Powiatowych w Pierzchnicy. Ponad 20 wspaniałych wieńców ustawionych wokół świątyni w Pierzchnicy tuż przed dziękczynną Mszą Świętą robiło niebywałe wrażenie. Po uroczystej Mszy Świętej, poświęceniu chleba i wieńców dożynkowych Starosta Powiatu Kieleckiego Pan Michał Godowski zaprosił gości licznie przybyłych na dożynki na dalszą część uroczystości. Przepiękny korowód dożynkowy przemaszerował w strugach deszczu przepięknie udekorowanymi ulicami, prowadzony przez Gminno-Szkolną Orkiestrę Dętą ''Sitkówka-Nowiny'' na Stadion przy ulicy Lipowej. W czasie ośpiewania wieńców przez Kapelę Pierzchniczanie przedstawiciele samorządów gminnych odebrali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Symboliczny chleb przekazany przez Starostę dla gminy Bodzentyn odebrał Pan Wojciech Furmanek. W trakcie występów zaproszonych zespołów ludowych komisja konkursowa dokonała wyboru najpiękniejszych wieńców dożynkowych. Wybór był niełatwy, bo wieńce były przepiękne, miały różnorodną formę i wielkość, moc kwiatów, będąc niejednokrotnie dziełami sztuki ludowej. Jakże wielkim, ale miłym zaskoczeniem było dla nas nagrodzenie wieńca reprezentującego Gminę Bodzentyn II zaszczytnym miejscem tuż po Miedzianej Górze, którą reprezentował wieniec wykonany przez doświadczoną i znaną w tej dziedzinie Panią Józefę Bucką. Wspólnie pogratulowałyśmy sobie sukcesu na scenie podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu w tak szacownym gronie wyróżnionych oraz organizatorów Dożynek Powiatowych. Dopełnieniem sukcesu Gminy Bodzentyn było przyznanie Świętokrzyskim Jodłom na czele z Panią Lucyną Lipczyńską, również zaszczytnego II miejsca w Konkursie Kulinarnym Powiatu Kieleckiego. To była nasza wspólna radość, bo wybór tych dwóch zespołów spośród ponad 20 reprezentantów to niemały sukces oraz uhonorowanie naszej Gminy Bodzentyn. Zabawa z udziałem znanych zespołów ludowych, deszczowa, ale niezapomniana atmosfera z sukcesem i nowe, jakże niezapomniane wrażenia stały się udziałem wszystkich, którzy reprezentowali w Gminę Bodzentyn na Dożynkach Powiatowych w Pierzchnicy.

Jako Radna z miejscowości Wola Szczygiełkowa i opiekun Zespołu "Wolanie spod Łysicy" kieruję podziękowanie pod adresem tych wszystkich, którzy pracowali na gminny i zespołowy sukces, który stał się wspaniałą promocją wspólnych działań w powiecie kieleckim.

                                                                             Bożena Wyglądacz

Fot. Archiwum prywatne

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech