Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniach 3 - 5 sierpnia dla wędrujących turystów oraz mieszkańców gminy odbywał się X Festiwal Wędrowania. Przygotowane przez organizatorów koncerty, wystawy oraz gra terenowa były swoistą podróżą do źródeł.

Inauguracja Festiwalu rozpoczęła się w piątek w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” od koncertu kapeli „Żempoł” oraz opery ludowej. Widowisko „Idyliada” według pomysłu Krzysztofa Wrony, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”, jest połączeniem muzyki ludowej z poetyckim jazzrockiem oraz eksperymentalną muzyką intuicyjną. Wykonane zostało przez Zespół Pieśni i Tańca „Furmani” oraz Wielokulturowy Zespół Ludowy „WIOHA”. Gościnnie na scenie wystąpił również Adam Jarubas, który uważa iż powrót do źródeł może być dobrym pomysłem na promocję regionu.

W sobotę w Szkole Wrażliwości w Kapkazach odbywała się gra terenowa „Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi”. Przygotowali ja głównie dzieci z okolicznych wsi, a adresowana była do wszystkich. Gra liczyła kilkanaście stacji. Wędrowcy przechodzili przez ciekawe zakątki wsi Kapkazy, oglądając malownicze krajobrazy oraz poznając życie jej mieszkańców. Każda stacja oferowała coś innego. Wędrowcy spotykali opowiadaczy historii, muzyków i śpiewaków, postacie z bajek i świętokrzyskich legend, które zapraszały do twórczej aktywności. Przygotowane rekwizyty, stroje  oraz fabuła przeniosły wędrowców w magiczną podróż.

Pod wieczór odbyły się koncerty „Gędziego chóru” oraz „Korniszonów”. W przerwie pomiędzy nimi Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba podkreślił niepowtarzalny charakter festiwalu, który łączy wędrowanie, edukację oraz sztukę. Złożył gratulacje oraz podziękowania organizatorom: Ewie Skowerskiej i Mariuszowi Kosmalskiemu ze Szkoły Wrażliwości w Kapkazach, Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi „Odnowica” oraz  Krystynie Nowakowskiej z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” za promocję niezwykłych miejsc oraz  mieszkańców naszej gminy.

Dodatkowo w sobotę i w niedzielę można było zwiedzić otwartą pracownię książki autorskiej „Liberatorium” w Dąbrowie Dolnej, wystawę poplenerową Klubu Artystów Plastyków KAP65, wiklinowe żywe obiekty małej architektury ogrodowej w Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz zobaczyć pokaz tkactwa tradycyjnego w Lnianej Izbie we Wiączce.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn i Województwa Świętokrzyskiego.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech