Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W sobotę 9 czerwca odbył się pogrzeb mjr Józefy Życińskiej. Spoczęła na cmentarzu w Bliżynie obok męża, zamordowanego w 1948 r. przez komunistycznych katów. Jego szczątków szukała przez całe życie. Dwa lata temu po odnalezieniu miejsca pochówku pochowano go uroczyście na bliżyńskim cmentarzu.

Uroczystość pogrzebu mjr Józefy Życińskiej w asyście wojskowej rozpoczęła się nabożeństwem w kościele św. Ludwika w Bliżynie. Trumnę umieszczoną na katafalku przykrył biało-czerwony sztandar ze znakiem Polski Walczącej. Leżała na niej czapka furażerka – charakterystyczny element munduru, w którym zmarła pojawiała się na wszystkich spotkaniach.

W homilii proboszcz parafii Stanisława Wlazło mówił, że Józefa Życińska swoją postawą, udowadniała, że można być Polakiem zawsze, nawet w zniewolonym kraju. Była osobą skromną, ale o niezwykłej sile woli. Pomimo ciężkich doświadczeń nigdy nie poddała się. Przetrwała dzięki miłości rodziny i wsparciu rodaków.

W trakcie nabożeństwa przedstawiciel Związku Strzeleckiego „Strzelec” przypomniał życiorys zmarłej. Mówiąc o jej zasługach dla utrwalania pamięci narodowej swoją wypowiedź zakończył słowami, którymi żegnamy największych Polaków zapisujących się w historii Polski i odchodzących na wieczną wartę – Chwała Bohaterom.

Następnie w kondukcie pogrzebowym z udziałem orkiestry, pocztów sztandarowych udano się na cmentarz. Tutaj pożegnano mjr Józefę Życińską. Żołnierze oddali salwę honorową, pochyliły się sztandary, złożono wieńce. W niebo popłynęła zagrana na trąbce nostalgiczna melodia.

W ostatniej drodze mjr Józefie Życińskiej towarzyszyła licznie zgromadzona rodzina, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojska Polskiego, delegacje władz samorządowych, organizacji niepodległościowych, kombatanckich, strzeleckich, szkół, środowiska leśników, policji, okoliczni mieszkańcy.

W imieniu władz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna udział w uroczystości wzięli Teresa Comber, Aleksander Ponikowski, Urszula i Mirosław Oettingen.

Pogrzeb był manifestacją patriotyczną, oddaniem szacunku postaci, która całe swoje życie poświęciła idei przywracania prawdy historycznej lat powojennej Polski.

                                                                                                        Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech