Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 03.06.2018 roku w miejscowości Psary-Podlesie odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu 75 rocznicy Pacyfikacji Podlesia, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi i Edukacji „Nasza Szkoła” w Psarach Starej Wsi przy współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Szkołą Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi.

Uroczystość ta wraz z rocznicą pacyfikacji m.in. w Bodzentynie, Woli Szczygiełkowej, Dębnie wpisuje się w cykl wydarzeń w naszym regionie, które upamiętniają dni mordu na polskich obywatelach.

Tegoroczne uroczystości w Psarach-Podlesiu rozpoczęto Mszą Świętą pod przewodnictwem księdza Czesława Stępaka. Po uroczystej mszy hołd bestialsko pomordowanym oddali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi w przygotowanym na tę okazję wystąpieniu połączonym z apelem poległych, a odczytanym przez harcerzy z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. W Apelu poległych przywołani zostali mieszkańcy Psar walczący na różnych frontach II wojny światowej oraz ofiary pacyfikacji z 1943 roku.

Następnie wiązanki złożyli: władze samorządowe na czele z  panem Andrzejem Jarosińskim Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyna , Radni i Sołtysi, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Marcin Sikorski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Psarach Starej  Wsi Jerzy Wójcik. Wiązankę złożyli również: Państwo Teresa i Witold Comberowie wraz z panią prof. UJK Urszulą Oettingen.

Po złożeniu wiązanek i uczczeniu ofiar pacyfikacji głos zabrał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pan Andrzej Jarosiński oraz pani profesor Urszula Oettingen podkreślając jak ważną rolę wśród społeczeństwa odgrywa pamięć o wydarzeniach historycznych naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji uroczystości oraz wszystkim przybyłym. Podziękowania składamy również na ręce licznie przybyłej kadrze harcerskiej w osobie drużynowych Ingi i Jana Świderskich.

/RZ, MGCKiT

 

Fot. /MGCKiT

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech