Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Od zarania dziejów przyroda budzi zainteresowanie człowieka. Ludzka ciekawość poznania otaczającego świata była i jest motorem rozwoju nauki.

     Przyroda jest pełna zapierających dech w piersiach struktur. Dzięki współczesnym metodom badawczym zaobserwowano, że w strukturach żywych organizmów jest coś więcej niż tylko przystosowanie do warunków życia w wybranym środowisku. Jest w nich dążenie do doskonałości. Do tworzenia rozwiązań najlepszych, idealnych, jakie można uzyskać w konkretnym świecie. Co sprawia że żyjemy? Jakie procesy zachodzą w nas? Jaka jest tajemnica życia?

        „Tajemnica życia” - pod takim hasłem przebiegał XVI Gminny Turniej Wiedzy Przyrodniczej, który w tym roku został zorganizowany w Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie. Patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy pan Dariusz Skiba.

        Dnia 5 czerwca 2018r. 39 uczniów II klas gimnazjalnych z Bodzentyna i Wzdołu Rządowego oraz klas siódmych szkół podstawowych z Bodzentyna, Psar, Woli Szczygiełkowej, Leśnej, Śniadki rozwiązywali testy sprawdzające wiedzę z biologii i chemii. Miały one wyłonić Najlepszego Przyrodnika, Najlepszego Biologa, Najlepszego Chemika.

            Otwarcia konkursu dokonała p. Danuta Kolasa dyrektor Gimnazjum w Bodzentynie. Przywitała wszystkich uczestników i życzyła „połamania piór”. Następnie uczniowie rozwiązywali test składający się z zadań otwartych i zamkniętych o różnym stopniu trudności.
Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Po godzinnych zmaganiach z testem uczniowie wraz z opiekunami udali się na poczęstunek.

            W oczekiwaniu na wyniki uczniowie obejrzeli prezentacje dwóch gimnazjalnych projektów edukacyjnych pt.: „Ile chemii zjadamy każdego dnia?” oraz „Jakie efekty towarzyszą reakcjom chemicznym? Młodzież miała okazję obejrzeć doświadczenia chemiczne min. pasta dla słonia, lokomotywa, wulkan, błędne ogniki. Odkrywali zaszyfrowane informacje spisane atramentem sympatycznym, a także rozwiązywali online quiz tematyczny.

 

WYNIKI XVI GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY PRZYRODNICZEJ

NAJLEPSZY PRZYRODNIK

1 miejsce- Wojciech Krzos (Gim. Bodzentyn)

Ex aequo 2 miejsce – Kamila Jarosz (SP Bodzentyn), Wiktor Smoliński (SP Wzdół Rządowy)

NAJLEPSZY CHEMIK

1 miejsce – Kamila Wzorek (Gim. Bodzentyn)

2 miejsce – Natalia Biskup (SP Psary)

3 miejsce – Alina Dyk (Gim. Bodzentyn)

NAJLEPSZY BIOLOG

1 miejsce- Zuzanna Dadziak (Gim. Bodzentyn)

Ex aequo 2 miejsce – Julia Pożoga (SP Śniadka), Krzysztof Telka (SP Bodzentyn)

Każdy uczestnik konkursu otrzymał zestaw promujący Gminę Bodzentyn (kubek, smyczkę, długopis, folder) oraz pamiątkowy dyplom. Laureaci otrzymali za I miejsce - słuchawki, za drugie – Power Banka, za trzecie – mysz bezprzewodową.

Gratulujemy!!!

Fundatorami nagród w XVI Gminnym Turnieju Wiedzy Przyrodniczej byli: Burmistrz Gminy i Miasta Bodzentyn pan Dariusz Skiba oraz Gimnazjum w Bodzentynie.

Wszystkim, którzy  przyczynili się  do organizacji i sprawnego przebiegu XVI Turnieju Wiedzy Przyrodniczej składamy serdeczne podziękowania. Do zobaczenia za rok.

                                                                                                                                                                                                                                           Dorota Kita

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech