Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 19 marca przypadają imieniny Józefa. To imię noszą trzy zasłużone osoby związane z naszym miastem: Józef Piłsudski, Józef Szermentowski, Józef Fąfara (Fąfarski). Wspominano je 16 marca podczas zbiórki harcerzy w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.

Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen mówiła o Marszałku Józefie Piłsudskim, jego pobycie z 1. Pułkiem Piechoty Legionów Polskich na ziemi bodzentyńskiej w końcu października 1914 r. Tradycję obchodzenia imienin Komendanta Piłsudskiego rozpoczęli legioniści podczas I wojny światowej w 1915 roku w Grudzynach (koło Jędrzejowa). W okresie II Rzeczypospolitej imieniny Piłsudskiego uroczyście obchodzono w wielu środowiskach, zwłaszcza wojskowych.

Pan Witold Comber opowiedział o Józefie Szermentowskim, urodzonym w Bodzentynie w 1833 r., wybitnym artyście malarzu, pejzażyście. Przede wszystkim skupił się na najmłodszych latach jego życia i powiązaniach rodzinnych. Przypomniał, że na mocy uchwały Rady Miejskiej rok 2018 jest obchodzony na terenie miasta i gminy Bodzentyn jako Rok Józefa Szermentowskiego. Mówił także o Józefie Fąfarze samouku malarzu-bataliście, którego znał osobiście.

Następnie delegacja harcerzy wraz z mieszkańcami Bodzentyna i Siekierna-Podmieścia udała się w miejsca pamięci. Zapalono znicze pod tablicami poświęconymi Józefowi Szermentowskiemu na Rynku Górnym i na kościele parafialnym oraz przy replice jego nagrobka w pobliżu kościoła Św. Ducha. Znicze zapalono również pod tablicą Józefa Piłsudskiego na dawnej organistówce oraz na grobie Józefa Fąfary na cmentarzu parafialnym.

Patriotyczne spotkanie z harcerzami pod opieką drużynowych Ingi i Jana Świderskich oraz Marka Lachowskiego miało na celu przypomnienie tych ważnych postaci zapisanych w historii miasta. Dwie z nich Marszałek Józef Piłsudski i Józef Szermentowski są Honorowymi Obywatelami Miasta Bodzentyna. Fakt ten upamiętniają tablice w budynku Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn.

                                                                                                   Elżbieta Firlet

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech