Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Od dwóch lat w Bodzentynie przy ul. Ducha Świętego prężnie funkcjonuje Klub Seniora. To idealne miejsce na wspólne spędzanie czasu i integrację osób starszych z terenu całego samorządu. Liczba zapisanych Seniorów wciąż rośnie.

Pomysłodawcą i inicjatorem utworzenia Klubu Seniora jest ks. dr Leszek Sikorski proboszcz tutejszej Parafii. Jak mówi: młodzi ludzie często wyjeżdżają, starsi zostają pozostawieni „sami sobie”. Budynek organistówki był pusty, pomyślałem, że można zagospodarować go właśnie w taki sposób. To potwierdzają sami Seniorzy, którzy każdego dnia licznie spotykają się w swoim klubie: czujemy się tutaj bardzo dobrze, jest swojsko i rodzinnie. Wzajemnie sobie pomagamy, wspólnie się modlimy, a także wspólnie spędzamy swoje imieniny – twierdzi Maria Jędrzejczyk. W Klubie Seniora tworzone są także wyroby rękodzielnicze, które można oglądać w Bodzentynie, na przykład podczas kiermaszu wielkanocnego: robimy tutaj stroiki, palmy, łabędzie z origami – mówi Marian Zymiera.

Ksiądz Leszek Sikorski wyremontował i udostępnił budynek dawnej organistówki. Bodzentyńska Parafia ponosi również bieżące koszty utrzymania obiektu. Obecnie liczba osób starszych, którzy uczestniczą w spotkaniach wynosi 27 osób – jednak ta liczba wciąż rośnie: osoby starsze mogą tutaj fantastycznie spędzić czas ze swoimi rówieśnikami, powspominać najpiękniejsze historie swojego życia. Dodatkowo, Seniorzy przebywając w Domu Seniora, nie muszą martwić się o posiłki – mówi Alina Rdzanek, która jest koordynatorem Klubu Seniora w Bodzentynie. To duże ułatwienie dla uczestników spotkań i odciążenie z codziennych obowiązków.

Każdego dnia grafik Seniorów wypełniony jest niemal „po brzegi”. Spotkanie w klubie rozpoczyna się o godz. 8:00 wspólnym śniadaniem, następnie uczestnicy grają w karty, gry planszowe, aktywnie zajmują się tworzeniem rękodzieła. W programie przewidziana jest także przerwa kawowa, a o godz. 13:00 Seniorzy spożywają ciepły posiłek. Ważnym dla uczestników jest także czas poświęcony na wspólną modlitwę i pojednanie: to ważne, że Seniorzy poświęcają codziennie swój czas także Bogu, modląc się i prosząc o Bożą Łaskę – dodaje ksiądz Leszek Sikorski.

Aby DS mógł prężnie funkcjonować, niezbędna jest także pomoc finansowa, którą oferuje Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, który dofinansowuje ze środków pożytku publicznego funkcjonowanie Domu Seniora: wiemy, że pomoc, którą oferujemy Seniorom jest bardzo istotnym elementem działania tego Klubu. Chcemy, żeby osoby starsze czuły się w Gminie Bodzentyn komfortowo i swobodnie. Dla nich jest to przede wszystkim odskocznia od dnia codziennego. Tutaj mogą się spotkać, porozmawiać i przyjemnie spędzić swój czas – mówi gospodarz Dariusz Skiba. Kwota dotacji na 2017 r. ze środków pożytku publicznego wyniosła 18 000 zł. Dodatkowo na terenie Klubu Seniora ze środków Budżetu Obywatelskiego 2017 r. powstała wiata ogrodowa oraz zamontowana została ławka z oparciem. Koszt tej inwestycji wyniósł 24 600 zł. W tym roku stowarzyszenie Miejska Góra na rzecz rozwoju Celin i Podgórza także złożyło wniosek o dofinansowanie funkcjonowania Klubu Seniora. Obecnie wniosek przechodzi weryfikację.

Ze środków pożytku publicznego dla Seniorów zakupiono m.in.: kuchenkę gazową, zmywarkę do naczyń, serwis obiadowy (talerze, wazy, obrusy), meble ogrodowe, aparat fotograficzny. Z tych środków od 2017 r. kupowany jest także opał na zimę i na bieżąco zamawiane są także artykuły papiernicze oraz środki czystości.

Obecnie ks. dr Sikorski stara się o pozyskanie dodatkowych funduszy, które przeznaczone zostałyby na zagospodarowanie terenu wokół Klubu Seniora. Środki byłyby wykorzystane na m.in.: stworzenie alejek spacerowych oraz rabatek, zamontowanie furtki i bramy.

Dzięki wsparciu samorządu i ks. dr Leszka Sikorskiego, Seniorzy podróżują i aktywnie spędzają swój czas: dzięki pomocy udało nam się zorganizować kilka wycieczek, do najciekawszych miejsc w naszym regionie. Byliśmy m.in. w: Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Klasztorze Cystersów w Wąchocku, czy w Osadzie Średniowiecznej w Bielinach – dodaje Alina Rdzanek. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne wyjazdy dla Seniorów. 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech