Zespoły przyrodniczo- krajobrazowe
- Zespół parkowy
Data utworzenia - 2002-02-19
Obszar zajmowany – 0,34 ha
Zespół parkowy drzew składający się z 38 sztuk drzew w tym: 20 modrzewi, 5 jesionów, 7 klonów, 3 buków, 3 robinii i 1 sosny, położony jest na gruntach Skarbu Państwa, na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego w Leśnictwie Sieradowice, w obrębie Siekierno Nadleśnictwa Suchedniów w oddz. 158 k; na gruntach wsi Siekierno - zachodni skraj miejscowości (bezpośrednio po południowej stronie drogi z Podmieścia do Siekierna)
Celem jest ochrona fragmentu krajobrazu naturalnego i kulturowego ze względu na walory widokowe i estetyczne.
W stosunku do zespołów przyrodniczo- krajobrazowych zabrania się:
- Niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu,
- Wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem obiektów związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym,
- Uszkadzania i zanieczyszczania gleby,
- Wysypywania, zakopywanie i wylewania odpadów lub innych nieczystości,
- Zaśmiecania obiektu i terenu wokół niego
- Dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody i zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz gospodarki rybackiej,
- Wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia własnych gruntów rolnych,
- Budowy budynków, budowli obiektów małej architektury i tymczasowych obiektów budowlanych mogących mieć negatywny wpływ na obiekt chroniony bądź spowodować degradację krajobrazu.
Użytki ekologiczne
- Zespół parkowy zadrzewienie powierzchniowe
Data utworzenia - 1994-12-22
Obszar zajmowany – 0,34 ha
Zespół parkowy położony jest na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, w odległości około 6 km na północny zachód od Bodzentyna, w obrębie działki nr 158/2, i 158/1, na gruntach należących do osób prywatnych.
Zakazy obowiązujące na terenie użytku:
- pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin;
- chwytania, płoszenie i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia nor i legowisk zwierzęcych, gniazd ptasich i wybierania jaj;
- wysypywania, zakopywania i wylewania odpadów lub innych nieczystości, innego zanieczyszczania gleby i powietrza;
- niszczenia gleby lub zmiany jej użytkowania;
- palenia ognisk.
- Bodzentyn - śródpolny zbiornik wodny.
Data utworzenia - 1994-04-08
Obszar zajmowany - 0,9849 ha
Zbiornik znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na gruntach miejscowości Bodzentyn w odległości ok. 1,5 km na północny wschód od centrum Bodzentyna, przy drodze Bodzentyn – Sieradowice po jej wschodniej stronie, na gruntach Skarbu Państwa.
Użytkownikiem działki jest Polski Związek wędkarski – Zarząd okręgu w Kielcach
Obiekt podlega szczególnej ochronie prawnej polegającej na zakazie:
- zmiany stosunków wodnych;
- wysypywania, zakopywania i wylewania odpadów lub innych nieczystości, innego zanieczyszczania wód, gleby i powietrza;
- chwytania, płoszenie i zabijania dziko żyjących zwierząt;
- pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin,
- niszczenia gleby lub zmiany sposobu jej użytkowania;
- zakłócania ciszy;
- palenia ognisk, poza miejscami wyznaczonymi;
- uszkadzania i zanieczyszczania obszaru objętego ochroną;
- umieszczania na obszarze objętym ochroną tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych zakazów nie związanych z ochroną.
POMNIKI PRZYRODY
- 091 - Lipa drobnolistna
Data utworzenia - 1986-12-27
Lipa drobnolistna- o średnicy pnia na wysokości 1,30 m od ziemi 622 cm, a wysokość drzewa to 15m, w wieku ponad 300 lat.
Obiekt zlokalizowany jest na obszarze Świętokrzyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w centrum Bodzentyna, kilkadziesiąt metrów na wschód od rynku dolnego, w otoczeniu ruin zamku, przy kościele rzymsko-katolickim i stanowi własność Parafii Rzymskokatolickiej PW.Św. Stanisława w Bodzentynie.
- 134 - Głaz narzutowy
Data utworzenia - 1987-10-02
Głaz narzutowy o wymiarach: obwód - 270 cm, średnica - 90 cm, wysokość - 60 cm, posiadający kształt owalny, niezagłębiony w ziemi, zbudowany z szarobeżowego granitu drobnoziarnistego. Znajduje się na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Siekierno- Podmielowiec, gmina Bodzentyn, na gruncie stanowiącym własność osób prywatnych. Obiekt znajduje się przy drodze biegnącej przez wieś na łące obok budynku nr 19.
Obiekt podlega szczególnej ochronie polegającej na zakazie:
- Niszczenia obiektów przez rozbijanie lub rozsadzanie, wchodzenia na nie, rycia napisów i znaków, umieszczania napisów i znaków za wyjątkiem napisów o ochronie obiektów, niszczenia mchów, porostów i innej roślinności pokrywającej, zanieczyszczania terenu w pobliżu obiektu.
- 135 - Głaz narzutowy -2 szt.
Data utworzenia - 1987-10-02
Głazy narzutowe- szt. 2, stanowiące fragmenty większego rozbitego głazu, o wymiarach:
- Obwód- 5,0 m, długość 1,8 m, szerokość 0,8 m
- Obwód- 3,1 m, długość 1,1 m, szerokość 0,8 m , wysokość 0,5 m
Głazy znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w miejscowości Wilków, gmina Bodzentyn na gruncie stanowiącym własność osób prywatnych. Bliższe określenie położenia – na łące pomiędzy szosą Ciekoty- Święta Katarzyna a drogą w Wilkowie, w zachodniej części.
Obiekt podlega szczególnej ochronie polegającej na zakazie:
- Niszczenia obiektów przez rozbijanie lub rozsadzanie, wchodzenia na nie, rycia napisów i znaków, umieszczania napisów i znaków za wyjątkiem napisów o ochronie obiektów, niszczenia mchów, porostów i innej roślinności pokrywającej, zanieczyszczania terenu w pobliżu obiektu.
- 292- Modrzewie europejskie - 3 szt.
Data utworzenia - 1991-12-04
Modrzewie europejskie, szt. 3 – o średnicach pnii na wysokości 1,30 m od ziemi odpowiednio: 230 cm i o wysokości 26m, 289 cm i o wysokości 29m, 185 cm średnicy i wysokosci 27m w wieku ok. 120 lat.
Drzewa rosną na terenie Otuliny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego i Sieradowickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, we wsi Wzdół Rządowy, gmina Bodzentyn na gruntach należących do osób prywatnych. Bliższe określenie położenia – na końcu wsi, po prawej stronie drogi obok metalowego krzyża.
Modrzewie objęte są szczególną ochroną polegającą na zakazie ich wycięcia, niszczenia lub jakiegokolwiek uszkodzenia, zrywania pączków, kwiatów, owoców, liści, nacinania, rycia napisów i znaków, wchodzenia na drzewo, umieszczania tablic oraz wszelkich innych znaków i przedmiotów, za wyjątkiem napisów o ochronie obiektu.
- 302- Buk pospolity
Data utworzenia - 1993-08-12
Buk pospolity – o średnicy pnia na wysokości 1,30 m od ziemi – 430 cm, wysokości ok 26m. Drzewo rośnie w pasie zieleni od strony południowej drogi asfaltowej we wsi Śniadka Druga na przeciwko zabudowań posesji nr 11 (Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Bukiem"). Od strony południowej sąsiaduje z terenem zagospodarowanym jako boisko sportowe o trawiastej nawierzchni. Drzewo umiejscowione na terenie Otuliny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego i Sieradowickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na gruncie osób prywatnych.
Podlega szczególnej ochronie polegającej na zakazie jego wycięcia, niszczenia lub jakiegokolwiek uszkodzenia, zrywania pączków, kwiatów, owoców, liści, nacinania, rycia napisów i znaków, wchodzenia na drzewo, umieszczania tablic oraz wszelkich innych znaków i przedmiotów, za wyjątkiem napisów o ochronie obiektu.
Zabrania się także zanieczyszczania terenu, niszczenia gleby, wzniecania ognia oraz wznoszenia jakichkolwiek obiektów budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika przyrody.
- 337 - Sosna pospolita
Data utworzenia - 1994-12-30
Sosna pospolita o średnicy pnia na wysokości 1,30 m od ziemi 280 cm, wysokości ok. 35 m. Drzewo rośnie na obszarze Ostoi Sieradowickiej oraz Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, na terenie stanowiącym własność Lasów Państwowych Nadleśnictwa Suchedniów w gminie Bodzentyn. Bliższe określenie położenia: Leśnictwo Kleszczyny, oddział 221 a.
Podlega szczególnej ochronie prawnej polegającej na zakazie:
- Wycięcia, niszczenia lub jakiegokolwiek uszkadzania
- Zrywania pączków, kwiatów, owoców, liści
- Nacinania, rycia napisów i znaków
- Wchodzenia na drzewo
- Umieszczania tablic oraz wszelkich innych znaków i przedmiotów za wyjątkiem napisów o ochronie obiektu.
W bezpośrednim sąsiedztwie pomnika przyrody zabrania się:
- Zanieczyszczania terenu
- Niszczenia gleby
- Wzniecania ognia
- Budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych. Linii komunikacyjnych, urządzeń oraz instalacji.
- 338 - Sosna pospolita
Data utworzenia - 1994-12-31
Sosna pospolita o średnicy pnia na wysokości 1,30 m od ziemi 301 cm, wysokości ok. 35 m. Drzewo rośnie na obszarze Ostoi Sieradowickiej i Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, na terenie stanowiącym własność Lasów Państwowych Nadleśnictwa Suchedniów w gminie Bodzentyn. Bliższe określenie położenia: Leśnictwo Kleszczyny, oddział 221 d.
Podlega szczególnej ochronie prawnej polegającej na zakazie:
- Wycięcia, niszczenia lub jakiegokolwiek uszkadzania
- Zrywania pączków, kwiatów, owoców, liści
- Nacinania, rycia napisów i znaków
- Wchodzenia na drzewo
- Umieszczania tablic oraz wszelkich innych znaków i przedmiotów za wyjątkiem napisów o ochronie obiektu.
W bezpośrednim sąsiedztwie pomnika przyrody zabrania się:
- Zanieczyszczania terenu
- Niszczenia gleby
- Wzniecania ognia
- Budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych. linii komunikacyjnych, urządzeń oraz instalacji.
- 358 - Źródło szczelinowe „Burzący stok"
Data utworzenia - 1995-12-18
Naturalne źródło szczelinowe, w którym woda wypływa pod ciśnieniem z głębokich pokładów piaskowców triasowych. Obiekt zlokalizowany jest w gminie Bodzentyn, na terenie Ostoi Sieradowickiej i Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, na gruntach wsi Wzdół Rządowy w obrębie działki oznaczonej w ewidencji gruntów pod nr 735/1, należącej do osób prywatnych.
Pomnik przyrody podlega szczególnej ochronie polegającej na zakazie:
- Wydobywania skał;
- Wysypywania, zakopywania lub wylewania odpadów;
- Palenia ognisk;
- Pozyskiwania i niszczenia roślin
- Niszczenia gleby;
- Zmiany stosunków wodnych;
- Innego uszkadzania przedmiotów objętych ochroną.
- 732 - Odsłonięcie geologiczne srodkowo-dewońskich wapieni
Data utworzenia - 2000-12-15
Powyższe odsłonięcie ma wymiary - głębokość 600 cm, długość 1200 cm i szerokość 800 cm. Odsłonięcie położone jest na terenie Otuliny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego i Sieradowickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w odległości 6 km na północny-wschód od centrum Bodzentyna, w obrębie działki nr 257 będącej własnością prywatną oraz przy ostatnim przystanku ścieżki dydaktycznej „Radkowice – Śniadka”
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowo-dydaktycznych odsłonięcia wapieni, które pokazuje się podczas licznych wycieczek dydaktycznych, ze względu na nietypową budowę profilu geologicznego Świętomarz-Śniadka.
Odsłonięcie podlega szczególnej ochronie prawnej polegającej na zakazie:
- Eksploatacji skały osadowej;
- Wdrapywaniu się i chodzeniu po ścianie odsłonięcia;
- Umieszczaniu na skałach napisów , tablic i innych znaków( z wyjątkiem napisów o ochronie i wartości naukowej obiektu);
- Ryciu na ścianach skalnych napisów i innych znaków;
- Zanieczyszczaniu odsłonięcia i terenu wokół niego;
- Paleniu ognisk w bezpośrednim sąsiedztwie odsłonięcia.
- 807 - klon pospolity
Data utworzenia - 2006-10-26
Klon pospolity, o obwodzie pnia na wysokości 1,3 m 305cm , wysokości drzewa 19 m, szerokości korony 18 m, ustanowiony ze względów przyrodniczych, naukowych, kulturowych, historycznych i krajobrazowych za pomnik przyrody żywej.
Drzewo rośnie w obrębie Świętokrzyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na terenie gminy Bodzentyn w miejscowości Wilków na działce prywatnej o numerze ewidencyjnym 447.
Pomnik podlega szczególnej ochronie polegającej na zakazie:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu;
- Uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
- Wzniecania ognia w pobliżu drzew;
- Umieszczania tablic, napisów , ogłoszeń i innych znaków nie związanych z ochroną tych obiektów.
- 808 - grupa drzew olsza czarna
Data utworzenia - 2006 -10-15
Grupa drzew olcha czarna, o obwodzie pni na wysokości 1,3 m - 245, 210, 204 cm, wysokości drzew 18, 20, 17 m, zlokalizowana na terenie Świętokrzyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w gminie Bodzentyn, w miejscowości Wilków, na działce prywatnej o numerze ewidencyjnym 679.
W odniesieniu do drzew pomników przyrody zakazuje się:
- Niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu;
- Uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
- Wzniecania ognia w pobliżu drzew;
- Umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń i innych znaków nie związanych z ochroną tych obiektów.