Zalew w Wilkowie

W sezonie wakacyjnym nad wilkowskim zbiornikiem wodnym można wspaniale odpocząć. Zalew w Wilkowie w gminie Bodzentyn to jeden z najpiękniej położonych akwenów w regionie. Z plaży roztacza się jedyny w swoim rodzaju widok na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich należący do Korony Gór Polski. Można tu wypocząć z rodziną i spokojnie powędkować. Dla miłośników kąpieli czeka długa plaża pełna czystego piasku. Nad bezpieczeństwem ludzi co roku czuwa dwóch ratowników. Wyznaczone miejsce do kąpieli spełnia wszystkie warunki sanitarno-epidemiologiczne. Miłośnicy sprzętu wodnego mogą popływać na ponad 10-hektarowej powierzchni tafli zbiornika kajakami lub rowerami wodnymi, otoczeni lasami i górami. Z kolei na spacerowiczów oraz miłośników aktywnego wypoczynku czeka ponad dwukilometrowa, oświetlona ścieżka rowerowo-spacerowa, wyłożona kostką, a także trasa zdrowia, siłownia zewnętrzna z miejscami przeznaczonymi do ćwiczeń, a także tablicami informacyjnymi o ćwiczeniach fizycznych. Niedaleko od plaży znajduje się plac zabaw dla najmłodszych wyposażony w bezpieczne urządzeniado zabawy. Położenie w pobliżu Kielc, duży parking na około osiemdziesiąt samochodów oraz dodatkowe atrakcje, to niewątpliwe atuty wilkowskiego zbiornika wodnego.

 

Fot79 Zalew w Wilkowie fot Tomasz Ffara

 Zalew w Wilkowie fot. Tomasz Fąfara

 

 

Wiosna, lato, jesień, zima cały rok aktywnie w Bodzentynie


Na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn znajduje się wiele miejsc przeznaczonych do aktywnego wypoczynku. Wśród nich są dwa boiska „Orlik”. Pierwsze znajduje się w Bodzentynie przy ulicy Wolności 4. Drugie mieści się w pobliżu szkoły we Wzdole Rządowym. Na każdym z nich korzystać można z boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, tenisa oraz badmintona. Na wyposażeniu Orlika są piłki i akcesoria do wszystkich wyżej wymienionych sportów oraz toalety i szatnie. Niemal w każdej miejscowości w naszej gminie przy świetlicach, szkołach lub remizach znajdują się place zabaw dla dzieci oraz lokalne boiska do gry w piłkę nożną. Ponadto przy szkole mieszczącej się przy ulicy Wolności 4 w Bodzentynie znajduje się nowoczesny skatepark oraz zewnętrzna siłownia. Każde z tych miejsc jest dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów przez cały rok. Górzyste tereny, czyste powietrze i piękne widoki naszej gminy są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu każdą porą roku. Swoje miejsce odnajdą tu biegacze oraz rowerzyści, dla których tras z roku na rok jest coraz więcej. Nie brakuje również zawodów, podczas których można sprawdzić swoją siłę na wielu dystansach. Co rok w sierpniu odbywają się zawody sportowe MTB Cross Run oraz MTB Cross, gdzie ich meta oraz start znajduje się na Rynku Górnym w Bodzentynie. Zarówno biegi jak i wyścigi rowerowe uważane są przez organizatorów za jedne z najtrudniejszych w całym cyklu, ale również odbywające się w najpiękniejszej scenerii natury. Miesiąc później, nad Zalewem w Wilkowie, odbywa się kolejne święto biegaczy. Bieg Nocny wokół zbiornika wodnego w Wilkowie jest nową inicjatywą z roku na rok zyskującą na popularności. Podczas pierwszej edycji tych zawodów na starcie pojawili się uczestnicy nie tylko z naszej gminy, ale również goście z całego powiatu kieleckiego oraz spoza granic województwa. Ponadto warto dodać, że na terenie gminy funkcjonuje wiele stowarzyszeń i klubów sportowych, które kultywują aktywność fizyczną m.in. ULKS Guliwer, LKS Łysica.

 

Fot81 Gooborze fot Tomasz Ffara

Gołoborze fot. Tomasz Fąfara

 

 

Stowarzyszenie ,,Świętokrzyskie Tkaczki"


Niegdyś Bodzentyn słynął z wysokiej jakości tkanin produkowanych na krosnach niemal przez całe rodziny i niemal w każdym domu. Przez pokolenia tkactwo było pielęgnowane i technika przekazywana z babk na matkę i z matki na córkę, które potrafiły utkać na krosnach zapaski, chodniki, chusty, obrusy oraz popularne i kojarzone z naszym regionem Pasiaki Świętokrzyskie. rozbudzają Świętokrzyskie Tkaczki. Grono kobiet z gminy Bodzentyn postanowiło w 2014 roku powrócić do wspomnień i stworzyć grupę, która przywróci, choć kawałek pięknej tradycji i historii tkactwa w naszym regionie. Tkaczki z gminy Bodzentyn, można odwiedzać w gospodarstwie agroturystycznym „Na Górce” w Wiącce, agroturystyce „Lniana Ostoja” w Ściegni oraz Od lat 50. do 90. ubiegłego wieku w Bodzentynie prężnie funkcjonowała Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Tkactwo Świętokrzyskie”. Niestety po tym zakładzie pozostały jedynie wspomnienia, które z sukcesem w agroturystyce „Zacisze pod Gołyską” we Wzdole–Parcelach. Na kolejnej stronie prezentujemy Państwu wydarzenia, które na stałe wpisały się w kalendarium imprez w naszej gminie.

 

Fot94 Tkaczki spod ysicy fot Tomasz Ffara

Tkaczki spod Łysicy fot. Tomasz Fąfara

 

Wydarzenia kulturalne


Ze względu na położenie, jak i bogatą historię naszej gminy przez cały rok w samym Bodzentynie oraz niemal wszystkich miejscowościach położonych w naszym regionie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn, jak i przyjezdni goście biorą udział w licznych wydarzeniach o charakterze historyczno – patriotycznym, religijnym, folklorystycznym oraz rozrywkowym. O każdej porze roku mogą Państwo trafić na wydarzenia, które z pewnością pozwolą odkryć nasz zakątek kraju i dowiedzieć się więcej o panujących lokalnie zwyczajach i obyczajach. Główną doroczną imprezą przyciągającą tysiące widzów z gminy, powiatu oraz całego regionu są Dni Bodzentyna organizowane w pierwszy weekend lipca. Dwudniowe wydarzenie łączy w sobie historię, tradycję oraz nowoczesność. Jest to jedyna taka impreza w całym roku, podczas której można zobaczyć lokalnych artystów oraz wszystkie zespoły folklorystyczne działające na terenie gminy Bodzentyn podczas specjalnego bloku folklorystycznego na głównej scenie. Wśród kilkunastu zespołów folklorystycznych odnajdą Państwo ludzi z pasją, kochających region i będących żywym przykładem pięknej regionalnej tradycji Gór Świętokrzyskich. Wiele z tych zespołów gościło na deskach największych scen w naszym kraju i posiada na swoim koncie czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach folklorystycznych. Każde wydarzenie kulturalne jest organizowane przy udziale mieszkańców naszej społeczności, którzy zintegrowani w wielu stowarzyszeniach, grupach i zespołach czynnie kultywują tradycje historyczne ogólnokrajowe, jak i regionalne, ale również tradycje folklorystyczne czy tkackie będące nierozłączną częścią polskiego dziedzictwa. Zespoły folklorystyczne można spotkać niemal na wszystkich większych i mniejszych obchodach w gminie. W okresie wiosenno–letnim w sołectwach odbywają się festyny organizowane przez lokalne stowarzyszenia. W uroczystościach patriotycznych od 2016 roku udział biorą druhowie, odbudowanego w gminie Bodzentyn po 30 latach, Związku Harcerstwa Polskiego. Misją harcerstwa jest wspieranie wychowania dzieci i młodzieży zgodnie z wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. W 2018 roku ważnym wydarzeniem były obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas których posadzono „dęby pamięci” poświęcone osobom zasłużonym w walce o wolność. Muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bodzentynie, dzięki różnorodnemu repertuarowi, uświetniają swoimi występami wiele uroczystości. Historia powstania Orkiestry Dętej sięga drugiej połowy XIX wieku i począwszy od momentu założenia do chwili obecnej zespół cieszy się powszechnym uznaniem.

 

 

Kalendarz wybranych wydarzeń:

Miesiąc

Wydarzenie

Styczeń

Marsz Powstańców Styczniowych, Orszak Trzech Króli

Luty/
marzec

Dyktando Gwarowe
Bodzentyńskie ostatki

Marzec

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"  w Leśnej-Starej Wsi

Kwiecień

Wielkanocny kiermasz wiosenny

Maj

Uroczystości patriotyczne 3-ego Maja,
Międzynarodowy Dzień Strażaka, Pacyfikacja Woli Szczygiełkowej

Czerwiec

Uroczystości Wykusowe,
Pacyfikacja Bodzentyna, 
Pacyfikacja Psary-Podlesie

Lipiec

Dni Bodzentyna,
Festiwal Zupy Rybnej "Złota Rybka", Zajęcia wakacyjne w MGCKiT

Sierpień

Festiwal Wędrowania, Świętokrzyskie Dni Miodu,
MTBCross i MTBRun,
Dożynki gminne,
Zajęcia wakacyjne w MGCKiT

Wrzesień

Narodowe Czytanie,
Festiwal tkacki,
Nocny bieg w Wilkowie,
Święto Ziemniaka w Wiącce

Październik

Rajd pieszy - Przedwiośnie,
Marsz Szlakiem Józefa Piłsudskiego

Listopad

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków w Bodzentynie,
Narodowe Święto Niepodległości, Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych,
Cecyliada-koncert muzyki sakralnej

Grudzień

Bal mikołajkowy,
Spotkania opłatkowe

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA