1 czerwca przywołuje mieszkańcom Bodzentyna tragiczne wspomnienia czasów II wojny światowej. To właśnie tego dnia, niemiecka formacja dowodzona przez Schustera przeprowadziła brutalną pacyfikację mieszkańców Bodzentyna. Niemiecka formacja wypędziła mieszkańców z domów i dokonała masowej egzekucji, pozostawiając głębokie rany w sercach społeczności. Wspomnienie tego tragicznego wydarzenia jest wciąż żywe i przypomina o ofiarach, które złożyły swoje życie w walce o wolność.

W sobotnie popołudnie, 1 czerwca br. w Bodzentynie odbyły się uroczyste obchody 81. rocznicy tragicznych wydarzeń. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17.00 od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Bodzentynie.

Podczas uroczystości obecni byli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dominik Dudek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie Agnieszka Barcikowska, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Ewa Kołomańska, przedstawiciele Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, dyrektorzy, nauczyciele, poczty sztandarowe i uczniowie szkół podstawowych, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie, członkowie rodzin pomordowanych mieszkańców, stowarzyszenia oraz mieszkańcy.

Po nabożeństwie zgromadzeni przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Bodzentynie udali się na miejsce straceń przy Zagrodzie Czernikiewiczów, gdzie Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Ewa Kołomańska przybliżyła historię wydarzeń z dnia 1 czerwca 1943 roku. Pod pomnikiem w miejscu straceń delegacja samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn złożyła wiązankę oraz zapaliła symboliczne znicze.

Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Kościół Świętego Ducha w Bodzentynie, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający 80. rocznicę pacyfikacji mieszkańców parafii Bodzentyn.

Na zakończenie zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny w Bodzentynie pod mogiłę pomordowanych, gdzie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wiązanki i zapaliły symboliczne znicze.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA