„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,

a biblioteka to świątynia jego myśli”

                                                                                                                                                 Cyceron

 

Dnia 28  maja 2024 r. uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w  Świętej Katarzynie przyjechali na wycieczkę do Bodzentyna. Głównym celem wyjazdu była uroczystość pasowania uczniów na czytelnika w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. Zanim jednak do tego doszło pierwszoklasiści rozpoczęli wycieczkę od wizyty w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława B.M. Uczniowie podziwiali ołtarz główny, pochodzący z katedry wawelskiej (1546 r.),  maryjny gotycki tryptyk (1508 r.), kamienną chrzcielnicę  oraz inne wspaniałe zabytki bodzentyńskiej świątyni. Po zwiedzaniu i modlitwie wszyscy udali się do remizy strażackiej. Po dotarciu na miejsce Pan Strażak – Bartosz Pytel w bardzo ciekawy sposób opowiadał o tajnikach strażackiej pracy, oprowadził po pomieszczeniach remizy. Pokazał pojazdy oraz sprzęt gaśniczy. Uczniowie wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dowiedzieli się, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują ludzi, zwierzęta, pomagają przy powodziach.

Następnie wszyscy udali się do siedziby biblioteki. Tam czekała na dzieci Pani Anna Koprowska, która przygotowała uroczystość Pasowania na Czytelnika. Na początku uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną. Recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki tematycznie związane z książkami i czytelnictwem. Później nastąpiło ślubowanie oraz uroczyste pasowanie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez bibliotekę książki.

Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze.  Biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie każdy jest zawsze mile widziany, gdzie zawsze można wypożyczyć ciekawą i pouczającą książkę.

Uczniowie klasy I wraz z opiekunami serdecznie dziękują Pani Annie Koprowskiej oraz Strażakom OSP Bodzentyn za miłe i pouczające przyjęcie.

 

Beata Łapka

Maria Szymczyk

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA