Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Gminne obchody uroczystości upamiętniających mord na mieszkańcach Gminy Bodzentyn rozpoczęto w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. Zostały one uroczyście rozpoczęte przez Burmistrza Dariusz Skibę w dniu 80. Rocznicy tych bestialskich wydarzeń. Zgromadzeni, po wysłuchaniu programu słowno- muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Psarach oraz wysłuchaniu wykładu Pana dr Tomasza Domańskiego pt. " Niemieckie Akcje Pacyfikacyjne i terrorystyczne w Gminie Bodzentyn w roku 1943" przeszli do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą. Po nabożeństwie uczczono ofiary 1 czerwca 1943 roku przy miejscu straceń, Kościółku Świętego Ducha i na cmentarzu parafialnym - przy zbiorowej mogile.
W uroczystościach wzięli udział: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach, radni i sołtysi z terenu gminy, księża parafii z Gminy Bodzentyn, Warta Honorowa Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, poczty sztandarowe, harcerze, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Bodzentyn oraz stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na uroczystości i wspólne upamiętnienie tych tak bolesnych wydarzeń jakie miały miejsce na terenie naszej gminy.
 

Tekst: Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie

Zdjęcia: eBodzentyn.pl
 
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech