Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba otrzymał nagrodę i statuetkę ,,Świętokrzyskiego Emeryka” za osobisty wkład w rozwój samorządności w Województwie Świętokrzyskim. Uroczystość wręczenia “Świętokrzyskich Emeryków” odbyła się 12 czerwca br. w Świętokrzyskim Dworze w Wólce Milanowskiej.

Jak co roku Kapituła Panteonu Chwały Zasłużonych Ludzi Gór Świętokrzyskich przyznaje historyczną dla Naszego Regionu Statuetkę “Świętokrzyskiego Emeryka”, która jest wielkim wyróżnieniem dla osób szczególnie zasłużonych dla Województwa Świętokrzyskiego. Nagrodę otrzymują zazwyczaj samorządowcy, postacie ze środowiska naukowego, świata biznesu, medycyny, życia społecznego i kultury, którzy w swoim życiu zawodowym lub społecznym wyróżniły się szczególnymi dokonaniami, osiągnięciami, staraniami na rzecz rozwoju województwa.

Warto przypomnieć, że „Emeryk” to kamienny posąg pielgrzyma, który według legend zmierza na Święty Krzyż. Jest on symbolem regionu świętokrzyskiego, systematyczności i konsekwencji w działaniu.

Zanim wręczono honorową statuetkę "Świętokrzyskiego Emeryka" za owocną pracę na rzecz Społeczności Gór Świętokrzyskich uzasadniono wybór kapituły, uroczyście odczytując - Dariusz Skiba, wieloletni samorządowiec, niegdyś Radny Rady Powiatu Kieleckiego, pracownik Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a obecnie pełniący drugą kadencję funkcję burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn. Od 1994 roku jest pracownikiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie na stanowiskach strażnik parku, starszy specjalista, leśniczy. Na czas pełnienia funkcji Burmistrza MiG Bodzentyn od 2014 roku przebywa na urlopie bezpłatnym w ŚPN. W latach 2006 – 2014 pełnił funkcję radnego rady powiatu kieleckiego. Trzykrotnie został wybrany na tę funkcję (2006 r., 2010 r., 2014 r.). W wyborach samorządowych w 2014 r. i 2018 r. z sukcesem został wybrany na stanowisko burmistrza MiG Bodzentyn. Przez ostatnie 16 lat z pasją wykonuje swoją pracę na rzecz obywateli, wsłuchując się uważnie w ich prośby i uwagi.

Jest osobą lubiąca wyzwania, a za swój priorytet uważa poprawę komfortu życia mieszkańców, ochronę środowiska, aktywizację turystyczną gminy oraz rozwój oświaty.

Promuje aktywność fizyczną - w wolnych chwilach biega, wędruje i jeździ na rowerze po trasach przepięknych Gór Świętokrzyskich. Interesuje się przyrodą, turystyką i sportem szczególnie piłką nożną, boksem i siatkówką. Intensywnie promuje walory przyrodnicze, historyczne, krajobrazowe i zabytkowe MiG Bodzentyn oraz całego obszaru Gór Świętokrzyskich.

Podczas jego pracy w samorządzie zrealizowano wiele kluczowych dla rozwoju gminy inwestycji, między innymi wybudowano 2 oczyszczalnie ścieków, zmodernizowano szkoły, sale sportowe, budynki placówek służby zdrowia i inne budynki użyteczności publicznej, wykonano kanalizację w 16 miejscowościach dla ponad 4000 tys. osób., stacje uzdatniania wody, trzy studnie głębinowe, zmodernizowano i wybudowano nowe sieci wodociągowe, wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową na odcinku Bodzentyn-Krajno. Powstały nowe budynki świetlic, place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska. Wybudowano i zmodernizowano wiele kilometrów dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz tras rowerowych. Zakupiono i skomunalizowano mnóstwo nieruchomości pod cel publiczny. Ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi i sąsiednimi samorządami. Pod jego kierownictwem w latach 2015 - 2021 samorząd MiG Bodzentyn pozyskał ponad 80 mln zł dofinansowania unijnego i krajowego na działania inwestycyjne, zdrowotne, społeczne, sportowe i kulturalne.

Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę otrzymał między innymi w roku 2016 certyfikat uczestnictwa Przyjazny Urząd, Społeczny Rating Jakości Pracy Urzędów i Obsługi Klienta, Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn w 2 edycji uzyskał ocenę ratingową A4. W roku 2018 otrzymał statuetkę Przyjaciela Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Burmistrz w 2019 roku otrzymał tytuł Mecenasa Kultury oraz certyfikat EUROMANAGER 2019 – spełnienia standardów europejskich i wykorzystania środków unijnych dla Miasta i Gminy Bodzentyn. Natomiast w 2020 roku został odznaczony medalem ,,Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, kultywowanie pamięci i dbanie o miejsca pamięci narodowej.

Statuetkę "Świętokrzyskiego Emeryka" na ręce Burmistrza Dariusza Skiby przekazał Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato. Odbierając nagrodę Burmistrz Dariusz Skiba, powiedział – Nie ukrywam, że jest to olbrzymi zaszczyt. Cieszę się, że moja wieloletnia praca na rzecz Społeczności Gór Świętokrzyskich została doceniona przez kapitułę.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech