Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn wspólnie z Dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego już od kilku lat podejmują działania mające na celu rozwój Gminy Bodzentyn, jak i ochronę otulającego ją parku.

Gmina dzięki przychylności parku realizuje szereg ważnych dla mieszkańców inwestycji. Jedną z nich była budowa ścieżki rowerowej łączącej Bodzentyn ze Świętą Katarzyną. Świętokrzyski Park mając na uwadze słuszność powstania tej inwestycji, zezwolił na wymianę gruntów leśnych, przez które przebiega ścieżka na grunty należące do gminy. Dzięki tej wymianie poprawił się stopień bezpieczeństwa rowerzystów pokonujących ten odcinek drogi.

Warto wspomnieć, że w latach ubiegłych park użyczył bezpłatnie gminie na okres 15 lat grunt w miejscowości Psary-Podłazy, na którym znajdowała się dawna zniszczona leśniczówka. Gmina dzięki użyczeniu mogła wyremontować leśniczówkę, aby ta służyła mieszkańcom oraz całej społeczności lokalnej, jako miejsce spotkań.

Zadaniem realizowanym przy dobrej współpracy jest także budowa wieży widokowej na Łysicy. Gmina z własnego budżetu przekazała Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu 100 000,00 zł na wykonanie projektu budowy wieży. Gmina Bodzentyn w latach ubiegłych przekazała także dotację dla ŚPN w wysokości 50 000,00 zł na realizację przyrodniczo-kulturowej ścieżki edukacyjnej pn. "Śladem kolejki wąskotorowej" na trasie Święta Katarzyna - Nowa Słupia. Inwestycje te z pewnością będą miały znaczący wpływ na rozwój i atrakcyjność naszego regionu pod względem turystyki. Przyczyni się to także  do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, z usług których korzystają turyści.

Obecnie dzięki dobrej współpracy ŚPN i Gminy odbywa się realizacja dużego projektu, jakim jest ,,Rewitalizacja Miasta Bodzentyn” w ramach którego zaplanowano przebudowę 4 stawów biskupich. Grunt, na którym znajduje dawny obszar stawów, został bezpłatnie użyczony na okres 15 lat od Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba w połowie stycznia bieżącego roku podpisał cztery umowy na realizację zadań związanych z przebudową stawów. Dalszym etapem robót będzie budowa kładki wyposażonej w ławki, kosze, oświetlenie i monitoring.

Jest to tylko kilka wymienionych zadań z wielu realizowanych przy współpracy Gminy Bodzentyn ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Mamy nadzieję, że mimo różnic wynikających z przepisów ustaw o ochronie przyrody i samorządzie gminnym w dalszym ciągu wspólne działania będą przynosiły pozytywne efekty tak jak dotychczas.

Fot. e-Bodzentyn.pl

received 4779425902132957

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech