Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W bieżącym roku 13 grudnia mija 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął gen. Wojciech Jaruzelski. W dniu tym na ulicach polskich miejscowości pojawiło się ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW, oddziały ZOMO, czołgi, pojazdy opancerzone.

Władze utworzyły sieć obozów dla internowanych, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, przerwano łączność telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji, wstrzymano wydawanie prasy, ogłoszono godzinę milicyjną, zakazano strajków, zgromadzeń, do wiele instytucji skierowano komisarzy wojskowych, rozpoczęły się pacyfikacje zakładów. Stan wojenny zagroził  nie tylko bezpieczeństwu ludzi opozycji demokratycznej, ale ograniczył życie codzienne Polaków.

Był to okres pognębienia przez reżim komunistyczny społeczeństwa, ale też rodzenia się oporu i mobilizacji religijno-patriotycznej – co zaowocowało w późniejszych latach. Jednak do dnia dzisiejszego nierozliczone zostały wszystkie zbrodnie, a ich sprawców nie osądzono. Wielu z nich uniknęło sądowej lub nawet symbolicznej odpowiedzialności.

W czasie stanu wojennego internowano ponad 10 tys. osób,  w tym blisko 500 z regionu świętokrzyskiego; 12 tys. osób zostało skazanych przez komunistyczne sądy, wiele zostało zmuszonych do wyjazdu bez prawa powrotu;  tysiące zwolniono z pracy, a życie straciło około 100 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., zniesiony 22 lipca 1983 r.

Celem prowadzonej od kilku lat akcji społecznej IPN „Zapal Światło Wolności” jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego. Nawiązuje ona do gestu, jakim Polacy i mieszkańcy innych krajów wyrażali sprzeciw wobec polityki władz PRL w tym czasie, zapalając w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. w oknach świece. Do podobnego wyrazu solidarności w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. W akcie łączności z rodakami Święty Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne Światło Wolności. Ojciec Święty przez cały czas trwania stanu wojennego przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję.

W dniu tym pamiętajmy o wszystkich ofiarach stanu wojennego. 13 grudnia o godz. 19.30 zapalmy Światło Wolności!

                                                                                                                                                                                 Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Fot. ze strony: http://centrumpozarnicze.pl/2021/03/17/zobacz-wystawe-o-stanie-wojennym/

 

DSC 0605 kopia

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech