Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Ubiegła niedziela w gminie Bodzentyn obfitowała w liczne wydarzenia kulturalne. Między innymi w Sieradowicach 19 września odbyło się wydarzenie pod nazwą "Kulturalnie w Sieradowicach". Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, które uzyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Uroczystość mimo ponurej aury i chłodu przyciągnęła wielu mieszkańców Sieradowic, Śniadki, jak i całej gminy Bodzentyn. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele ciekawych atrakcji m.in. dmuchańce dla najmłodszych oraz smaczne kiełbaski z grilla. W trakcie wydarzenia było można zobaczyć wystawę fotografii - "Kulturalnie w Sieradowicach na przełomie wieków", posłuchać koncertu muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej oraz sentymentalnych opowieści i wspomnień zarówno prowadzących, jak i przybyłych gości.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania zebranych widzów, a później osoby zamieszkujące Sieradowice opowiedziały swoje poruszające wspomnienia. Wspomniano m.in. osobę śp. Stanisława Pokrzywki (1915-1999) obrońcy Westerplatte, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie. W czasie obrony Pan Stanisław walczył w obsadzie placówki „Prom”, a po jej zniszczeniu w koszarach.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba w ramach podziękowania i uhonorowania śp. Stanisława postanowił przekazać na ręce jego dzieci grawerton z dedyckacją oraz medal , który otrzymał za udział w I Rajdzie Rowerowym im. Westerplattczyków, za przejechanie rowerem z Kielc na Westerplatte, ku czci żołnierzy walczących w obronie Westerplatte. Treść grawertonu:

Medal
zdobyty przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn
podczas I Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków w 2021 r.

 

W hołdzie pamięci

Stanisława Pokrzywki (1915 – 1999), mieszkańca Sieradowic, który  służył w 4 Pułku Piechoty w Kielcach, skąd przybył na Westerplatte jako celowniczy karabinów maszynowych.
Po wybuchu wojny z Niemcami we wrześniu 1939 r. obrońca Wojskowej Składnicy Transportowej na Westerplatte, w stopniu strzelec. Był ranny. Po kapitulacji przebywał w niemieckiej niewoli do wiosny 1945 r. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

 

Dariusz Skiba
Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn

 

W dalszej części wydarzenia wystąpili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej, którzy zagrali wiele znanych utworów klasycznych w nieco odświeżonej formie m.in. utwory z repertuaru Ludwiga van Beethovena czy Edvarda Griega.

 

Fot. e-bodzentyn.pl

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech