Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Gmina Bodzentyn doskonale dostrzega potencjał młodych ludzi, w związku z czym w 2017 r. postanowiono dać im pole do działania i utworzono, w ramach demokratycznych wyborów, Młodzieżową Radę Miejską, której I kadencja upływa 29 marca 2020r.

Wybory do pierwszej w historii Bodzentyna Młodzieżowej Rady Miejskiej odbyły się dnia 29 marca 2017 roku, brali w nich udział uczniowie pochodzący z terenu samorządu.Choć początkowo czas kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej miał wynosić 2 lata, to jednak ze względu na likwidacje gimnazjów, została ona wydłużona do 3 lat w grudniu 2018 r. na drodze podjętej przez Radę Miejską uchwały.

Głosowanie w wyborach do rady przeprowadzono w Gimnazjum im. mjr Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie, w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie. Wtedy też z trzech okręgów wyborczych wyłoniono 9 radnych, zaś w wyborach uzupełniających, które odbyły się 6 grudnia 2017 r., do tego zacnego grona dołączyło kolejnych 6 radnych z okręgu 4 i okręgu 5.

W trakcie kadencji dokonano jednak zmian w składzie osobowym rady, w związku z czym obecny skład Młodzieżowej Rady Miejskiej wynosi 10 osób. Należą do nich: Aleksandra Białek, Ewelina Chaba, Kamil Dulęba, Martyna Jeziorska, Szymon Marzec, Karolina Ryba, Filip Rzadkowski, Mateusz Sikora, Patryk Ślusarczyk, Gabriela Świderska, Kacper Świderski, Wiktoria Świetlik. Przewodniczącym Rady został Filip Rzadkowski. Z kolei wiceprzewodniczącą została Wiktoria Świetlik, która w 2018 r. została również członkinią Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Ci młodzi ludzie przez całą swoją kadencje prężnie wykonywali postawione sobie zadania. W ciągu trzy letniego czasu jej trwania przeprowadzili wiele formalnych sesji podczas których podjęli 12 uchwał. Lecz jak na młodych i zaangażowanych ludzi przystało nie ograniczyli się tylko do samych posiedzeń i organizowali też mnóstwo spotkań roboczych mając na celu aktywne działanie na rzecz dobra młodzieży z terenu Gminy Bodzentyn.

Ponadto, powołali oni Zespół Problemowy Oświaty, Kultury, Promocji i Turystyki, Komisje Rewizyjną oraz Zespół Problemowy Budżetu i Inwestycji. Zaś w marcu 2020 r., na ich wniosek na stronie UMiG Bodzentyn została utworzona specjalna zakładka „Zadaj pytanie Burmistrzowi”, gdzie mieszkańcy mogą bezpośrednio zadać pytania Burmistrzowi p. Dariuszem Skibie na nurtujące ich gminne kwestie.

Radni MRM brali również czynny udział w wielu przedsięwzięciach organizowanych na rzecz młodzieżowych rad, które w głównej mierze miały na celu zaangażowanie młodych ludzi w życie swojego najbliższego otoczenia, zwiększenie ich aktywności społecznej oraz naukę samorządności.

Jednym z tego typu przedsięwzięć w którym młodzieżowi radni brali udział były trzy Regionalne Kongresy Młodzieżowych Rad województwa świętokrzyskiego. Kongresy te odbyły się kolejno w Wólce Milanowskiej, Mąchocicach Kapitulnych oraz Bocheńcu. Innym zaś była IV Ogólnopolska Konferencja Młodzieżowych Rad „Młodzi 4.0 Przyszłości”- Młodzi dla Rzeczpospolitej, zorganizowana w kwietniu 2019 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele MRM, w składzie: Wiktoria Świetlik, Kacper Świderski i Karolina Ryba. Ponadto w październiku 2018 r. radni MRM odbyli wycieczkę do sejmu na zaproszenie Pani Poseł Anny Krupki, w ramach wycieczki mieli również możliwość zwiedzenia Warszawy.

Radni MRM w okresie swojej kadencji mieli też okazję wziąć udział w różnych projektach i warsztatach przeznaczonych dla organów tego typu. W maju 2018 r. w ramach projektu pn. „Świętokrzysko-Winnicka Akademia Młodych Liderów” jeden z młodzieżowych radnych, Szymon Marzec wziął udział w międzynarodowym polsko – ukraińskim warsztacie liderskim,

Z kolei początkiem marca 2020 r. radni MRM rozpoczęli współprace partnerską w realizacji nowego projektu adresowanego do młodzieży świętokrzyskiej, tj. platformy informacyjnej „Młodzi w Świętokrzyskiem”.

Młodzieżowa Rada Miejska Bodzentyna była także mocno zaangażowana w życie mieszkańców gminy, interesowała się sprawami dzieci i młodzieży oraz brała czynny udział przy organizacji wielu wydarzeń na terenie gminy. Przy ich organizacji w dużej mierze MRM współpracowała z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. Ponadto, żeby być bliżej zarówno młodzieży gminnej jak i pozostałych mieszkańców gminy założyli oni w 2018 r. specjalny fanpage na Facebooku pn. „Młodzieżowa Rada Miejska w Bodzentynie”, gdzie na bieżąco informują o swojej działalności.

Wśród organizowanych przez Młodzieżową Radę Miejską wydarzeń były eventy dla najmłodszych. MRM zorganizowała dwie edycje (I edycja odbyła się w 2018 r. i II edycja odbyła się w 2019 r.) specjalnych zajęć wakacyjnych skierowanych do najmłodszych pn. „Tańcz-Śpiewaj- Baw się z Młodzieżową Radą Miejską”. W 2018 r. współpracując razem z MGCKiT młodzi radni zorganizowali i brali czynny udział w zabawach mikołajkowych dla dzieci, a w styczniu 2019 r. pomagali przy organizacji Balu Karnawałowego dla najmłodszych. Oprócz tego co roku pomagali przy organizacji Dni Bodzentyna, a podczas ich XXXVI obchodów prowadzili Blok Sportowy na placu zamkowym Biskupów Krakowskich.

Z ich inicjatywy, 18 marca 2018 r., odbył się turniej charytatywny w piłce nożnej na hali sportowej we Wzdole Rządowym, na rzecz chorego Mikołaja z Wiącki, na którego leczenie zebrano wtedy ponad 5000 zł.

MRM była również jednym z organizatorów Marszu ku Pamięci Św. Jana Pawła II, który odbył się 2 kwietnia 2019 r., drogą ze Świętej Katarzyny na Łysicę. W 2019 r. młodzi radni pomagali przy organizacji Maratonu Pieszych „Przedwiośnie”- długodystansowej imprezy dla piechurów i biegaczy na 76 kilometrów po najpiękniejszych szlakach turystycznych i zakątkach Gór Świętokrzyskich.

Pomagali także przy organizacji akcji #muremzaowsiakiem w styczniu 2019 r., która miała na celu wsparcie Jerzego Owsiaka, aby nie rezygnował z funkcji prezesa WOŚP oraz by uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej przygotowywali m.in. dekoracje na tamten dzień. Zaś w grudniu 2019 r. brali udział w akcji Szlachetna Paczka, organizując pomoc dla potrzebujących rodzin z rejonu Bodzentyna.

I kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej pokazała jak bardzo pomysłowi, pełni pasji i oddania na rzecz wspólnego dobra są młodzi ludzie, którym za owocną ponad trzy letnią współprace, realizowanie działań zgodnie ze statutem oraz za mocne zaangażowanie w życie gminnej społeczności, serdecznie dziękują Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn p. Dariusz Skiba,  Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Teresa Bzymek oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki p. Marcin Sikorski.

 

W ramach podsumowania kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej kilka słów wraz z podziękowaniami wystosował również Przewodniczący MRM p. Filip Rzadkowski:

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech