Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 19 marca przypadają imieniny Józefa. To imię noszą zasłużone osoby związane z naszym miastem: Józef Piłsudski i Józef Szermentowski.

 

Z osobą Józefa Piłsudskiego jest związanych wiele przełomowych wydarzeń w historii Polski. W czasie I wojny światowej był Komendantem I Brygady Legionów Polskich. W końcu października 1914 r. walczył jako dowódca 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich na ziemi bodzentyńskiej. Będąc Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego dowodził w rozstrzygającej o niepodległości Polski zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r. Józef Piłsudski zmarł w 1935 r. Został pochowany na Wawelu.

Tradycję obchodzenia imienin Komendanta Piłsudskiego rozpoczęli legioniści podczas I wojny światowej w 1915 roku w Grudzynach (koło Jędrzejowa). W okresie II Rzeczypospolitej imieniny Piłsudskiego uroczyście świętowano w wielu środowiskach, zwłaszcza wojskowych.

W 1833 r. w Bodzentynie urodził się Józef Szermentowski. Był wybitnym artystą malarzem. Jego prace, zwłaszcza pejzaże, stały się znaczącą częścią dziedzictwa narodowego. Z jego twórczości przebija miłość do Boga, tęsknota za Ojczyzną i polskim krajobrazem, szacunek do chleba i mieszkańców wsi. Zmarł w 1876 r. w Paryżu i spoczął na cmentarzu w Montmorency.

Pamięć o tych dwóch wielkich Polakach jest kultywowana przez mieszkańców Bodzentyna i okolicy. Mówią o tym miejsca im poświęcone, uroczystości rocznicowe oraz nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyna.

 W dniu tym zapaliliśmy symboliczne znicze pod tablicą Józefa Piłsudskiego na dawnej organistówce oraz przy replice nagrobka Józefa Szermentowskiego w pobliżu kościoła Św. Ducha.

                                                                                Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech