Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Uczczono pamięć polskich bohaterów – uczestników Powstania Styczniowego

W sobotę 19 stycznia już po raz XXVI. odbył się marsz śladami powstańców styczniowych. Od wielu lat uczestnicy marszu przemierzają szesnastokilometrową trasę pomiędzy Suchedniowem, a Bodzentynem – chcąc w ten sposób uczcić to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie.

Centralnych uroczystości rozpoczęły się w piątek na Rynku Wielkim w Szydłowcu od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.  Następnie w intencji Powstańców z 1863 r. i Ojczyzny odbyła się Msza Święta w oprawie Miejskiej Orkiestry Dętej z Szydłowca w kościele św. Zygmunta. W tym dniu również z Szydłowca rozpoczął się XIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

W sobotę po Mszy Św. w Suchedniowie uczestnicy skierowali się pod krzyż przedpowstańczy znajdujący się przy ulicy Bodzentyńskiej, a następnie wyruszyli w kierunku Bodzentyna. W Zespole Szkół im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym jak co roku organizatorzy oraz młodzież szkolna przedstawili jasełka.

W Leśnej Starej Wsi do głównej kolumny marszowej dołączył Oddział Powstańczy Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna pod kierunkiem dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen.

Po południu uczestnicy dotarli do Bodzentyna, gdzie przywitali ich przedstawiciele gmin i powiatów zaangażowanych w organizację obchodów na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn Dariuszem Skibą, Radnymi Rady Miejskiej w Bodzentynie oraz Pułkiem Żuawów Śmierci, którzy jak co roku zaprezentowali się w swych pięknych mundurach. W Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej Honorowego Obywatela Bodzentyna Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy marszu przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn udali się na Rynek Górny, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

Burmistrz Dariusz Skiba przywitał wszystkich przybyłych gości, a także podziękował grupom rekonstrukcyjnym. W swym przemówieniu przypomniał, po krótce tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce na bodzentyńskiej ziemi oraz podkreślił, że biorąc udział w różnych uroczystościach patriotycznych „związanych z historią naszej gminy czy regionu, chcemy oddać hołd naszym przodkom. Chcemy z powagą dbać i pielęgnować naszą historię, ale przede wszystkim w pewien sposób zamanifestować naszą radość do wolności, demokracji, pojednania i przebaczenia.” Burmistrz odniósł się również do tragicznych wydarzeń sprzed tygodnia jakie miały miejsce w Gdańsku „w obliczu ogromnych podziałów jakie od wielu lat istnieją w narodzie polskim”.   

Udział w obchodach wziął m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” osoby wnoszące istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewienie postaw patriotycznych
w polskim społeczeństwie. Zwracając się do uczestników Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, nawiązał też do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, które widnieją na tablicy pamiątkowej w Bodzentynie, pod którą wcześniej złożono kwiaty. "Można za nim powtórzyć: to wasze zadanie, stworzyć Polaka godnego, dumnego, który nie kłania się przed obcymi, który z przeszłości czerpie siłę, aby budować współczesność, i marzyć, i tworzyć plany na przyszłość" - zaznaczył Kasprzyk.

Głos zabrała również dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen mówiąc o roli Bodzentyna w Powstaniu Styczniowym. 

Za wieloletnie zaangażowanie w organizację tego ważnego wydarzenia, komendant Marszu Daniel Woś wręczył Burmistrzowi Dariuszowi Skibie oraz dyrektorce bodzentyńskiego gimnazjum Danucie Kolasie symboliczny grawerton z podziękowaniami.  

W wydarzeniu wzięli udział:  posłanka na Sejm Maria Zuba, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, goście z Wielkiej Brytanii i reprezentacja Związku Strzelców Litewskich Szaulis, przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, poczty sztandarowe i mieszkańcy.

Delegacje władz samorządowych w osobach zastępcy burmistrza Andrzeja Jarosińskiego, sekretarza gminy Wojciecha Furmanka oraz radnych brały udział w uroczystościach organizowanych w Szydłowcu, Suchedniowie i Wąchocku.  

Centralne obchody zakończyły się w niedzielę w Wąchocku.

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech